10 країн з найбруднішим повітрям
Вуглекислий газ, безумовно, важливий для біосфери Землі, але не в таких кількостях, які сьогодні викидаються в атмосферу. Вперше вплив людини на рівень CO2 в атмосфері було відзначено в середині XIX століття і з тої пори неухильно та стрімко збільшувалася. Зараз концентрація діоксиду вуглецю досягла максимального рівня за останні 800 тисяч років, а може, і за все 20 млн років. Хто винен? Перед вами — топ-10 країн, що лідирують у викидах вуглекислого газу. І деякі трішки неочевидні. Дані з відкритих джерел таких як Вікіпедія.
Канада: 565 млн тонн CO2 на рік. Типовий образ Канади — незаймані ліси, кришталево чисті озера, гори та річки, природа і простір. Попри це Канада входить в десятку країн, що викидають в атмосферу найбільшу кількість діоксиду вуглецю. Щоб змінити ситуацію, що склалася, в жовтні 2016 року уряд Канади вирішив ввести податок на викид вуглекислого газу. Але потрібно зробити поправку на те, що викиди в основному у великих містах. І Канада також періодично займає досить високі місця серед країн із найчистішим повітрям. Адже більша частина цієї країни просто не заселена.
Південна Корея: 610 млн тонн CO2 на рік. Біженці з Північної Кореї кажуть, що життя в країні південних сусідів — немов ковток свіжого повітря. Така метафора може звучати як зла іронія: повітря в Південній Кореї одне з найбільш забруднених в Азії, часом буквально задушливе. Весна в Сеулі — немов знаходження в одній кімнаті з людиною, що викурює по 4 пачки цигарок на день. У Південній Кореї 50 вугільних станцій (і плануються нові), а в Сеулі проживає понад 10 млн осіб, і практично всі користуються автомобілями. На відміну від Канади, ніяких заходів, які могли б поліпшити екологічну ситуацію, Південна Корея не робить. І також ця країна не має таких величезних незайманих територій як попередня країна в нашому списку.
Саудівська Аравія: 601 млн тонн CO2 на рік. За даними ВООЗ, столиця Саудівської Аравії Ер-Ріяд — один з найбільш забруднених міст світу, і навіть в Пекіні в ваші легені не потрапляє така «таблиця Менделєєва», яка отруює дихання в Ер-Ріяді. В цьому випадку проблема промислових відходів ускладнюється непростими природними умовами, зокрема, частими та часом жахливими піщаними бурями. Питання екології в Саудівській Аравії вважаються другорядними, і, як і Південна Корея, держава не має наміру скорочувати обсяги видобутку нафти й газу та переробної промисловості.
Іран: 648 млн тонн CO2 на рік. Місто Ахваз в Ірані, колись служив зимовою резиденцією перських царів, сьогодні великий металургійний центр та один з міст з найбільш забрудненим повітрям у світі. Але проблеми з викидами вуглекислого газу, на жаль, характерні для всієї території Ірану. У листопаді 2016 року було закрито всі столичні школи через смертоносні пари, котрі душили місто. «Смертоносний» тут — не перебільшення: за 23 дні від забрудненого повітря загинули понад 400 осіб. Крім нафтохімічних виробництв, які помітно погіршують екологію, важлива причина такого становища в Ірані — це санкції. Протягом останніх 38 років після закінчення ісламської революції, жителі Ірану їздять на старих автомобілях з низькоякісним паливом.
Німеччина: 798 млн тонн CO2 на рік. Наявність Німеччини в цьому списку дивує, так само як і присутність Канади. Але не варто обманювати себе: крім зелених полів, хорошої економіки та екоорієнтації, в Німеччині чимало великих міст. Так, Штутгарт називають «німецьким Пекіном» — тут немає смогу, але рівень концентрації небезпечних частинок досить високий. Так у 2014 році концентрація частинок перевищувала допустиму норму протягом 64-х днів, що зробило повітря бруднішим, ніж в Сеулі та Лос-Анджелесі разом узятих. У 28-ми районах країни рівень забруднення повітря вважається небезпечним. Наприклад, у 2013 році від підвищеного вмісту оксидів азоту в повітрі померли понад 10 тисяч жителів Німеччини.
Японія: 1237 млн т CO2 на рік. Японія займає 5-е місце у світі за рівнем забруднення, викидаючи в повітря майже у два рази більше вуглекислого газу, ніж Південна Корея. Але все це — гігантський крок вперед у порівнянні з тим, що творилося на острівній державі буквально 50 років тому. Страшні синдроми, причиною яких стали забруднення, наприклад, хвороба Мінамата (отруєння важкими металами), погубили безліч японців. Лише починаючи з 1970-х років влада Японії почала робити кроки до того, щоб жити в більш чистому середовищі. Екологічна ситуація в Японії трохи погіршилася після аварії на АЕС Фукусіма у 2011 році: катастрофа привела до того, що майже всі японські атомні електростанції були закриті й замінені на вугільні.
Росія: 1617 млн т CO2 на рік. Так, Москва іноді демонструє особливо небезпечні рівні забруднення повітря, але все ж четверту позицію Росії в списку країн з найвищим вмістом CO2 в повітрі забезпечують Челябінська область та індустріальні міста Сибіру. Новокузнецьк, Ангарськ, Омськ, Красноярськ, Братськ та Новосибірськ виробляють викидів в атмосферу більше, ніж багатомільйонна Москва. Близько 6% всіх викидів оксиду вуглецю в Росії зобов’язані Челябінській області. Місто Карабаш в Челябінській області в 1996 році був визнаний зоною екологічного лиха, а в ЗМІ його часто називають найбільш забрудненим містом у світі.
Індія: 2274 млн т CO2 на рік. За деякими оцінками щорічно від забруднення повітря в Індії гинуть близько 1,2 млн осіб. Так, Індія заявляла про прагнення до більш чистої енергії, але наскільки це реально, дуже велике питання. Економіка країни росте, при цьому сотні мільйонів жителів Індії все ще не мають електрики та живуть в жебрацьких умовах. Одне з великих економічних досягнень Індії за останні роки полягає в зниженні залежності країни від імпорту вугілля: шляхом зростання власного вуглевидобутку, яку якраз Індія впевнено нарощує з кожним роком. Якщо призупинити цей вуглевидобуток, повітря стане чистішим, але країна — біднішою.
США: 5414 млн т CO2 на рік. Попри численні програми по захисту екології й розробки в області зеленої енергії, США як і раніше серед лідерів по забрудненню навколишнього середовища. За даними доповіді Американської асоціації по боротьбі з легеневими захворюваннями за 2016 рік, більша частина населення країни дихає повітрям, рівень забруднення якого вкрай небезпечне. Це можна переформулювати так: 166 млн американців щодня піддають себе ризику розвитку астми, хвороб серця, онкології через повітря, яким вони дихають. Найбільш забруднені міста сконцентровані в сонячній Каліфорнії.
Китай: 10357 млн т CO2 на рік. Японія, Росія, Індія та США займають сусідні рядки в цьому рейтингу, але навіть якщо ці країни об’єднати в одну, то і в цьому випадку кількість викидів вуглекислого газу в повітря не зрівняється з тим, що відбувається в Китаї: якби забруднення повітря було олімпійським видом спорту, Китай став лідером медального заліку. «Червоний», найвищий, рівень забруднення повітря не рідкість для багатьох міст Китаю, як і повідомлення про те, що мільйони жителів не залишають будинків через токсичний смог. Ситуація з повітрям в Китаї не стає кращою — всього лише в грудні 2016 року концентрація дрібнодисперсних зважених часток РМ10 (дрібнодисперсних частинок, які є важливою складовою забрудненості повітря) перевищила 800 мкг/м3. Для порівняння: безпечною з точки зору ВООЗ середня річна концентрація РМ10 становить 20 мкг/м3.
Як ми бачимо вище, багато великих країн забруднюють повітря так, що дістається всім країнам. Якщо найближчі роки ситуація кардинально не зміниться в кращу сторону, то основним видом захворюваності на планеті стануть хвороби, які провокуються забрудненим повітрям. Особливо хочеться відзначити роль Китаю, який не тільки забруднює повітря, а й відіграє не останню роль і в провокуванні величезної кількості вірусних захворювань. І як ми бачимо, що це не тільки звичайний грип, а й більш небезпечні штуки. Адже всяким вірусам важлива величезна концентрація людей в одному місці. А Китай в цьому безперечний лідер зі своїми перенаселеними містами на десятки мільйонів осіб та величезними фабриками.
Отже, бережемо себе та бережемо природу.