РФ модифікувала Shahed-136: використали хитрість, яка допомагає обходити українську ППО (фото)
Росіяни застосували українську мережу мобільного зв’язку для координації атак дронами та обходу української протиповітряної оборони.
Фото були оприлюднені в соціальних мережах.
Окупанти застосували саморобний модуль на основі роутеру під’єднаного до української мережі мобільного зв’язку для відображення місцезнаходження модифікованих безпілотників.
У такий спосіб російські військові намагаються виявити слабкі місця української протиповітряної оборони. Для цього вони відслідковують місця передчасної “зупинки” дронів та відправляють наступну хвилю безпілотників іншим маршрутом в спробах знайти безпечний “коридор”.
Модифікований Shahed-136
Додаткова надбудова, що забезпечує новий функціонал, є саморобною. Про це говорить кріплення усіх елементів на скотч поверх фюзеляжу.
Прикріплений модуль складається з надрукованого на 3D-принтері пластикового контейнера, в середину якого вкладений 3G-модем Alcatel з SIM-картою українського оператора. До нього під’єднані дві антени для передачі сигналу.
Модуль ніяк не під’єднаний до бортової енергомережі та живиться від прикріпленої поряд побутової зарядної батареї.
Вся електроніка у контейнері заповнена вибухівкою. Крім того, від модуля йде провід у носову частину фюзеляжу, імовірно, до бойової частини. Все це схоже на засіб самоліквідації у випадку падіння дрона для того, щоб уникнути аналізу уламків українськими інженерами. Однак, вибухівка не була ініційована.
Схоже, за задумом творців цієї конструкції, під час польоту закріплений на крилі модуль має передавати своє місцезнаходження росіянам через мережу мобільного зв’язку. У випадку зупинки “мітка” дрону на мапі зупинялась, що сигналізувало про збиття.
Таке рішення мало вирішити один з головних недоліків іранських дронів Shahed-136 – повністю автономну систему наведення, яка не передає жодної інформації своєму оператору після запуску.
В мережі також присутнє альтернативне припущення про те, що новий модуль може бути застосований для орієнтації на місцевості по сигналам вишок зв’язку або ж управлінню дроном через українську мережу. Ця версія є малоймовірною через відсутність видимого під’єднання нової надбудови до системи керування дроном.
Варто зауважити, що подібне рішення, з огляду на кустарність, поки що лише випробовується та навряд найближчим часом з’явиться на усіх дронах.