Важливо знати: нові зміни на ринку землі в Україні загрожують втратою паїв для власників
Деякі українці у 2025 році можуть втратити право землю, якщо не оформлять право власності. Такі землі у вигляді частки (паю) визнають безгоспними та віддадуть у власність територіальній громаді, на території якої вони розташовані.
Про це написав на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook заступник міністра аграрної політики з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Денис Башлик.
За його словами усі громадяни, які не замінили сертифікати на паї на виписку з Реєстру речових прав на право власності на земельну ділянку, повинні терміново оформити право власності. Зробити це потрібно до 1 січня 2025 року.
“Якщо ж власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, вони вважаються такими, що відмовилися від отримання земельної ділянки”, — йдеться у дописі Дениса Башлика.
Як зміниться вартість землі
У Київській школі економіки прогнозують, що українська земля подорожчає вдвічі за три наступні роки на ще на 200% через сім-вісім років. Не виключається, земля коштуватиме як у європейських країнах, а це — від 7 до 11 тисяч євро. При цьому зараз середня вартість гектара в Україні складає 1−2 тисячі доларів.
Продаж землі: які податки доведеться сплатити
Законодавство передбачає, що дохід отриманий громадянином впродовж звітного року від продажу другого об’єкта нерухомості оподатковується за ставкою 5%. Тобто, якщо протягом одного року платник продає декілька об’єктів нерухомості то:
- перший продаж земельної ділянки сільськогосподарського призначення у вигляді частки (паю), отриманої у спадщину, – не оподатковується податком на доходи фізичних осіб;
- другий продаж земельної ділянки сільськогосподарського призначення у вигляді частки (паю), отриманої у спадщину, – оподатковується за ставкою 5%.
Якщо майно було отримано у спадщину, то на нього не поширюється умова перебування у власності більше трьох років. Також додаткові податки не передбачені за господарсько-побутові споруди, які розташовані на одній земельній ділянці з будинком та продаються разом з ним.
Раніше ми розповідали, як в Україні обмежили процедуру продажу землі. Також ми писали, де в Україні найдорожча земля.