NASA планує розробити технологію глибокого сну для міжпланетних місій: вже обрали проєкт
Як важливий крок на шляху до створення умов для польотів людини на Марс і далі, NASA обрало технологію глибокого сну для розробки. Експеримент Studying Torpor in Animals for Space-health in Humans (STASH), розроблений дослідниками з Fauna Bio Inc., спрямований на вивчення можливості викликання «заціпеніння» у людей для зменшення ризиків здоров’я, пов’язані з тривалими космічними польотами.
Заціпеніння – це стан глибокого уповільнення метаболізму, який зазвичай спостерігається у тварин, що знаходяться в сплячці, що дозволяє їм зберігати енергію і виживати в складних умовах навколишнього середовища. STASH вивчить можливість викликання заціпеніння у людей, щоб зменшити згубний вплив мікрогравітації, космічної радіації та ізоляції на організм.
Спочатку експеримент проводитиметься на гризунах, їх утримуватимуть у камерах при температурі до 4°, щоб викликати заціпеніння. Моніторинг споживання кисню, температури тіла та частоти серцевих скорочень у режимі реального часу дозволить отримати цінні відомості про фізіологічні ефекти заціпеніння у людей.
У разі успіху STASH може зробити прорив у пілотованих космічних польотах, дозволивши астронавтам вирушати у більш тривалі та амбітніші місії. Гібернація допоможе зберегти здоров’я екіпажу, знизити потребу у поповненні запасів, а також мінімізувати вплив стиснених умов життя та проблем з утилізацією відходів.