NASA показало приголомшливі деталізовані фото 19 спіральних галактик, схожих на нашу (фото)
Перебуваючи всередині Чумацького Шляху, ми мало що можемо сказати про нашу галактику як про єдиний об’єкт. Але зате ми можемо дивитися навколо і знаходити у Всесвіті масу схожих спіральних галактик і поглянути на свій космічний дім нібито збоку. Сьогодні NASA пропонує насолодитися розкішними видами 19 найближчих спіральних галактик, які багато в чому нагадують нашу.
Завершити багаторічні спостереження допомогла космічна обсерваторія ім. Джеймса Вебба. Джеймса Вебба. Цей телескоп працює в інфрачервоному ближньому і середньому діапазонах, вловлюючи випромінювання від нагрітого газу і пилу. Міжзоряний газ і пил поглинають світло у видимому й ультрафіолетовому діапазонах і, нагріваючись, світяться в інфрачервоному спектрі, позначаючи своє положення та структуру у Всесвіті.
До спостережень “Вебба” збором інформації за 19 прилеглими спіральними галактиками займалися оптичний телескоп “Габбл”, “Атакамська велика [антенна] решітка міліметрового діапазону” ALMA та спектральний прилад MUSE на Дуже великому телескопі в Чилі, який, зокрема, працював в ультрафіолетовій ділянці спектра. “Вебб” завершив пов’язаний із цими спостереженнями проєкт PHANGS, додавши спостереження в ближньому і середньому інфрачервоному діапазонах.
Усі спостережувані 19 галактик розташовані на відстані від 30 до 80 млн світлових років від нас. Вони обрані з безлічі інших галактик за найзручніший ракурс для вивчень – всі вони розташовані до нас обличчям і можуть розкрити свою структуру у всіх деталях. Це чудові рукави, області пилу і зореутворення, яскраві центральні області з надщільними скупченнями старих зірок, що залишилися після вибухів наднових у міжзоряній речовині і надмасивні чорні діри в деяких із центрів галактик.
Одночасно із зображеннями галактик команда проєкту PHANGS випустила каталог приблизно зі 100 000 зоряних скупчень, які в них спостерігаються. Матеріал вийшов настільки великий, що обробити всі дані одному колективу фізично неможливо. Вчені очікують, що на основі зібраної інформації буде складено нові каталоги по мільйонах зірок, що дасть змогу ще краще зрозуміти їхню еволюцію на прикладі безлічі нових спостережень. На цій сторінці на сайті NASA можна завантажити всі представлені зображення у високій роздільній здатності.