Українська бойова система DELTA успішно пройшла тести на сумісність з системами НАТО
Команда Центру інновацій та розвитку оборонних технологій Міністерства оборони України довела можливість обміну повною оперативною картиною між різними країнами-членами Альянсу і системами, розробленими НАТО.
Про DELTA
Це платформа із ситуаційної обізнаності, яку створили Центр інновацій і розвитку оборонних технологій Міністерства оборони України та громадська організація «Аеророзвідка». Вона збирає дані з різних джерел: розвідка безпілотників, знімки супутників, радіоперехоплення, дані НАТО.
Система дає змогу бачити поле бою в режимі реального часу, обмінюватися інформацією в межах підрозділу, бригади, угруповання, а за потреби — і з союзниками. У ній міститься інформація про противника від аеророзвідки, супутників, безпілотників, стаціонарних камер, радарів, чат-ботів тощо.
Троє представників Міністерства оборони України нещодавно взяли участь у навчаннях Коаліційного командування ОЗС НАТО. Вони показали українську систему управління бойовим простором під назвою DELTa на предмет її оперативної сумісності в середовищі НАТО, йдеться в повідомленні Альянсу.
Система отримала високу оцінку від Верховного головнокомандувача НАТО з питань трансформації генерала Філіпа Лавіна та заступника начальника штабу з розвитку спроможностей НАТО віцеадмірала Джеффрі В. Г’юза під час її презентації, відзначили в ГО «Аеророзвідка».
Після повномасштабного вторгнення росії в Україну кількість послуг, які DELTA надавала українським бійцям на передовій, значно зросла. Новий функціонал базується на зворотному зв’язку з місць. Завдяки цьому розробники DELTA мають змогу часто випускати нові функції.
Нині можливості комплексу дозволяють українським військовим отримувати:
- ситуаційну обізнаність;
- потокове відео з безпілотних літальних апаратів та стаціонарних камер;
- захищений чат;
- інструменти планування та матрицю синхронізації для засобів розвідки та захоплення цілей;
- інтеграція роботизованих систем.
На навчаннях НАТО CWIX24 команда розробників DELTA хотіла протестувати сумісність основних стандартів інтеграції, щоб мати можливість розв’язати будь-які технічні питання до того, як Україні буде надано додаткове озброєння із Заходу. Протягом перших трьох років участі України у CWIX вони тестували лише один стандарт взаємосумісності в одному з фокусних напрямків. Наступного року вони випробували чотири стандарти, а у 2024 році — 5 різних стандартів, що використовуються в 13 пріоритетних сферах.
Вони також брали участь у деяких нових пріоритетних напрямках і оперативних сценаріях, щоб довести ті самі можливості, які вони випробували з перших рук в Україні. Мета полягає в тому, щоб DELTA стала найефективнішою інтеграційною платформою в різних сферах безпеки.
«Команда Центру інновацій та розвитку оборонних технологій Міністерства оборони України довела можливість обміну повною оперативною картиною між різними країнами-членами Альянсу і системами, розробленими НАТО. Це включає обмін даними з повітряного, морського, наземного, кібернетичного і космічного просторів, а також медичними й логістичними даними у відповідних протоколах оперативної сумісності, щоб ними також можна було обмінюватися між країнами», — зазначають в НАТО.
В «Аеророзвідці» нагадали, що нещодавно система DELTA також успішно інтегрувалася з польською системою управління артилерійським вогнем TOPAZ. «DELTA — це екосистема різних військових продуктів. Ми називаємо її Google для військових, тому що після одного входу ви отримуєте доступ до різних інструментів системи», — сказала розробниця системи Єлизавета Бойко.