Американські вчені вперше в історії виростили рослини в місячному ґрунті
Місячне сільське господарство зробило великий крок уперед — американські вчені повідомили про успішний експеримент із вирощування рослин на зразках місячного ґрунту. Хоча про їстівні врожаї поки не йдеться, це важлива віха на шляху створення в майбутньому екостійкої місячної бази та реалізації інших проектів за межами Землі.
Оскільки місячного ґрунту на Землі надзвичайно мало, зазвичай вчені вдаються до різних хитрощів, на кшталт спроб пророщування насіння в «симуляціях» місячного ґрунту на зразках, взятих із пустелі у штаті Арізона. У 2019 році китайським вченим вдалося проростити насіння безпосередньо у зразках місячного ґрунту в надрах зонда на поверхні Місяця, але зразки не прожили доби.
Прориву вдалося досягти вченим Анне-Лізе Пол (Anna-Lisa Paul) і Робу Ферлу (Rob Ferl) з Університету Флориди, які протягом 11 років проводили експерименти з місячним ґрунтом – реголітом. Він був зібраний під час місій Аполлон-11, 12 і 17. Хоча зразки мають величезне історичне значення, вченим вдалося «позичити» 12 г матеріалу у NASA для вирощування мікросаду.
Використовуючи «горщики» розміром з наперсток, вчені розмістили в кожному з грамів місячного ґрунту, зволоживши їх поживними розчинами та висадивши насіння різуховидки (лат. Arabidopsis). Паралельно вчені висадили аналогічне насіння в «симуляцію» місячного ґрунту із земних матеріалів, а також у ґрунт із найбільш екстремальних земних середовищ. Майже на всіх зразках місячного ґрунту виросли рослини.
Проте експеримент йшов не дуже гладко. З’ясувалося, що рослини формувалися на місячному ґрунті повільніше, ніж на інших зразках та за рядом ознак демонстрували ефекти, характерні для впливу на рослини солей, металів та активних форм кисню. Вчені зробили висновок, що місячний ґрунт може бути джерелом «стресу» для рослин, тому тепер залишилося знайти засоби для придушення стресової відповіді до рівня, на якому рослини зможуть рости на місячному ґрунті без шкоди для власного благополуччя. Також відомо, що рослини, що виросли на місячному грунті, зазнали більш інтенсивного впливу космічної радіації, т.з. космічного вітру, демонстрували найгірші показники «здоров’я».