Секретний російський супутник зійшов з орбіти через 19 днів після запуску
Секретний російський апарат «Космос-2555» зійшов з орбіти та згорів в атмосфері 17 травня, тобто через 19 днів після свого запуску. Про це повідомляє низка супутникових споттерів.
«Космос-2555» був запущений 29 квітня ракетою «Ангара-1.2» з космодрому Плесецьк. Апарат був виведений на орбіту з висотою перигею 279 км, висотою апогею 294 км та нахилом 96,5°. Ці параметри аналогічні орбітальним параметрам розвідувальних супутників серії «ЕМКА», які запускалися у 2018 та 2021 роках під позначеннями «Космос-2525» та «Космос-2551».
На ракеті-носії, яка виводила апарат на орбіту, був розміщений знак Z — символ російського військового вторгнення в Україну. Про успішний запуск супутника з космодрому Плесецьк повідомило російське Міністерство оборони. Стверджувалося, що з ним підтримується зв’язок, його телеметричні та бортові системи працюють нормально, і він виведений на цільову орбіту. Проте незалежні спостерігачі зазначили, що супутник не подає радіосигнали та не утримується на орбіті. Роскосмос зробив спроби скоригувати його траєкторію, але безуспішно. Після виходу на орбіту «Космос-2555» не зміг виконати жодного маневру. Це призвело до того, що через 19 днів після запуску апарат зійшов з орбіти та згорів в атмосфері.
Отже, «Космос-2555» розділив долю іншого «успішного запущеного» російського військового супутника «Космос-2551». Той поповнив російське підводне космічне угруповання лише через 41 день після запуску.
В умовах війни в Україні російська армія гостро потребує військових супутників для отримання розвідданих. У рф майже не залишилося супутників оптичного спостереження на орбіті. А у тих, які ще літають, закінчується термін служби. При цьому створення та запуск нових апаратів гальмують санкції.
На думку експертів, зараз на орбіті знаходяться лише два військові оптичні розвідувальні супутники «Персона», які були запущені у 2013–2015 роках. «Наступні такі супутники будуть запущені не раніше 2023 року. В принципі, росія зараз на орбіті вже практично сліпа», – говорив виданню «Радіо Свобода» аналітик у галузі космічних програм Барт Хендрікс.
Навіть якби супутників було достатньо, їхнє угруповання необхідно постійно оновлювати через низькі терміни служби апаратів. Він удвічі менший, ніж в американських, через відсутність якісної електроніки.