Вчора відбулося повне сонячне затемнення: зірка показала свою корону з протуберанцями
Єдине повне сонячне затемнення у 2020 році привернуло безліч спостерігачів в Південній Америці, і деяким навіть пощастило його побачити, хоча похмуре небо загрожувало перешкодити рідкісній небесній події.
Жителі так званого Південного конуса (південна частина Південної Америки) в останні два роки могли спостерігати два повних сонячних затемнення. Обидва затемнення було видно в Чилі та Аргентині, але повне сонячне затемнення у 2019 році відбулося взимку в Південній півкулі та ближче до вечора. Це означало, що сонце було низько над горизонтом, тому небо не стало таким темним, як в цьому році.
Затемнення в понеділок, 14 грудня відбулося в Південній півкулі та ближче до обіду, тому Сонце знаходилося вище в небі. Під час інтерв’ю NASA іспанською мовою Даніела Фернандес (Daniela Fernandez) з Інституту астрофізики Папського Католицького Університету Чилі сказала, що вчені підготували безліч інструментів, щоб скористатися майже зенітним становищем затемнення в небі в цьому році. На жаль, під час затемнення над астрономічною обсерваторією університету було дуже похмуро. З інших місць по всьому Чилі було краще видно, і ентузіазм місцевих жителів виявився дуже високий.
Повне сонячне затемнення супроводжувалося таким астрономічним явищем, як «сонячна корона». Воно почалося о 16:25 за київським часом, а максимальна фаза затемнення спостерігалася приблизно о 18:00.
Глядачі в чилійських регіонах Біо-Біо, Араукания та Лос-Ріос з нетерпінням чекали на цю подію, багато хто з них підготували особливі маски для обличчя, сонцезахисні окуляри та сподівалися на краще в умовах мінливої похмурої погоди. Громадська телекомпанія TVN Chile взяла інтерв’ю у захоплених сімей і продавців їжі, присутніх споглядати небесне явище:
Глядачі в Пуконі, в чилійському регіоні Арауканія, могли близько 2 хвилин спостерігати повне затемнення. TVN Chile транслював в прямому ефірі кадри, на яких натовп Пукона радів, коли денне світло почало тьмяніти за кілька хвилин до затемнення. Хоча небо залишалося хмарним, було видно корональне кільце повного затемнення.
Глядачі могли побачити близько п’яти сонячних протуберанців (вивержень на поверхні Сонця). Місяць зміг заблокувати достатньо світла, щоб ці спалахи можна було побачити по краю місячного диска.
У південній частині Аргентини у людей було менше хмар, що закривали вид на затемнення. Глядачі в Балнеаріо-ель-Кондор в регіоні Ріо-Негро могли спостерігати повне сонячне затемнення 1 хвилину та 48 секунд.
Сонячне затемнення також спостерігали з космосу. Супутник GOES East, керований Національним управлінням океанічних і атмосферних досліджень (NOAA), сфотографував тінь Місяця, який проноситься по Південній півкулі.
Today’s total #SolarEclipse was the only total solar #eclipse of the year. Although it was mainly visible from Earth in parts of South America, #GOESEast had a perfect view of the moon’s shadow moving across the Earth. pic.twitter.com/AlU0E8eGsW
— NOAA Satellites (@NOAASatellites) December 14, 2020
Наступне повне сонячне затемнення відбудеться над Антарктичним півостровом 4 грудня 2021 року. А 10 червня 2021 року «Вогняне кільце» буде видно з Північної Америки, Європи та Азії.
Пропонуємо подивитися повну галерею фото сонячного затемнення: