На поверхні Місяця знайшли понад 100 тис нових кратерів за допомогою нейромереж
Палеонтологи з допомогою нейромереж обробили знімки поверхні Місяця, які були зроблені китайськими зондами «Чан’е-1» та «Чан’е-2». В результаті їм вдалося ідентифікувати понад 100 тис. раніше невідомих кратерів. Результати дослідження були опубліковані в науковому журналі Nature Communications.
Якщо з поверхні Землі сліди падіння дрібних астероїдів під дією ерозії зникають досить швидко, то на Місяці ситуація інакша. Через це за чотири мільярди років існування Сонячної системи на поверхні Місяця утворилася величезна кількість кратерів. За оцінками вчених на поверхні супутника Землі приблизно п’ять кратерів діаметром від 1 до 20 км, близько мільйона кратерів діаметром від 10 м до 1 км, тоді як кратерів діаметром менш як 10 м — близько мільярда.
Нове дослідження китайських астрономів під керівництвом планетолога Чень Яна з Цзіліньського університету показало, що кількість великих кратерів на поверхні Місяця може бути в кілька разів більше. Такий висновок був зроблений після того, як нейромережі проаналізували високоякісні тривимірні фотознімки поверхні супутника, отримані від апаратів «Чан’е-1» та «Чан’е-2». Використовувався спеціальний алгоритм, здатний визначати на знімках сліди кратерів і встановлювати їх вік на основі кольору порід, меншим кратерам по сусідству та іншим особливостям структури поверхні.
Аналіз знімків поверхні супутника Землі дозволив виявити близько 117 тис. кратерів діаметром в 1 км та більше. Примітно, що до цього дослідження астрономам були відомі тільки близько 7 тис. кратерів. Більшість з раніше відомих кратерів виникли приблизно 3,92-3,85 млрд років тому. В результаті дослідження практично подвоїлася кількість невеликих кратерів діаметром від 1 до 3 км, а також максимально великих, діаметр яких від 200 до 500 км.