Український високопосадовець висловив стурбованість «маніпуляціями» інформацією з боку Ілона Маска

Віцепрем’єр-міністр України Ольга Стефанішина стурбована тим, що Twitter стає «головним джерелом маніпуляцій» під керівництвом Маска, а сам Маск «перевіряє межі маніпуляцій, які він може використовувати».

Українські чиновники дякують за Starlink від SpaceX, яке дозволило громадянам та військовим підтримувати доступ до Інтернету, навіть коли росія завдає ударів по критичній інфраструктурі та порушує інші засоби зв’язку, пише Breaking Defense.

Але безглузда поведінка засновника SpaceX Ілона Маска підняла питання про те, чи може Україна довго покладатися на доступ до Starlink, а також про те, чи може дезінформація про війну в Україні стати «головною тенденцією» у Twitter, сказала Ольга Стефанішина, Віцепрем’єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.

«У нас є гарантія Ілона Маска у Твіттері, що він збирається фінансувати [Starlink] далі, і він спілкувався з нашим міністром цифрової трансформації, тому ми розглядаємо це як угоду», — сказала Стефанішина журналістам на Міжнародному форумі безпеки в Галіфаксі в суботу.

Маск завершив придбання Twitter минулого місяця, і додаток для соціальних мереж стає «основним джерелом маніпуляцій» під керівництвом Маска, а сам Маск «тестує межі маніпуляцій, які він може використовувати», — сказала вона. «Враховуючи цей величезний діапазон нестабільності на посаді генерального директора SpaceX, від готовності до небажання продовжувати фінансову підтримку [Starlink], ми робимо щось на зразок планування на випадок надзвичайних ситуацій для себе».

У лютому, після початку повномасштабної війни росії проти України, Маск надіслав в Україну перші термінали Starlink. Пентагон і українські посадовці оцінили цю дію як важливу для того, щоб зберегти Україну онлайн після вторгнення росії. Отримання технології стало «переломним моментом» для України протягом перших трьох тижнів війни, коли урядовці покладалися на Starlink, щоб підтримувати підключення мобільних телефонів і відновлювати інтернет-послуги в селах і містах, де комунікаційне обладнання було «фізично відрізано» та знищено. – сказала Стефанішина.

«Starlink був сигналом життя для України», – сказала вона. «Наш уряд міг бути оперативним, тому що у нас над головою був Starlink».

Однак майбутнє Starlink в Україні — і наміри Маска щодо підтримки доступу до нього — стали туманними цієї осені після того, як SpaceX надіслала листа до Пентагону, в якому стверджувала, що більше не може дозволити собі внутрішнє фінансування українських терміналів Starlink.

15 жовтня Маск написав у Twitter, що SpaceX відкликала свій запит на виділення коштів, хоча оплата українських терміналів обійдеться компанії в понад 100 мільйонів доларів до кінця року. Проте почали з’являтися повідомлення про збої в роботі Starlink протягом жовтня, також на це вказав звіт CNN про те, що 1300 терміналів втратили доступ до Starlink навіть після того, як Маск пообіцяв продовжити фінансування Starlink.

Водночас Маск, який завершував процес придбання Twitter, викликав гнів українських чиновників після того, як опублікував у Twitter “мирний план”, згідно з яким Україна передасть Крим росії. Пропозиція Маска змусила Андрія Мельника, тодішнього посла України в Німеччині, опублікувати не дуже дипломатичний твіт у відповідь. По суті, думку більшості українців про пропозицію Маска. За це Мельник поплатився посадою.

На цей час українські чиновники мають «прямий контакт» з керівництвом SpaceX, сказала Стефанішина. Водночас Україна зараз шукає альтернативи Starlink, інші мережі зв’язку вже закуповуються. За її словами, ці варіанти «не такі складні», як Starlink, але гарантують, що український уряд зможе залишатися на зв’язку — навіть якщо Маск припинить покриття Starlink у майбутньому.

«Дійсно важко говорити [однозначно], коли ми говоримо про генерального директора приватної компанії», – сказала Стефанішина. «Це формат G2B [уряд-бізнес], але «B» дещо невизначений».

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше