Google досягла квантового переваги з чіпом Sycamore
Компанія Google опублікувала наукову статтю, в якій оголосила, що сконструйований нею 53-кубітний надпровідний чіп в лабораторних умовах вперше в світі зміг продемонструвати, так звану “квантову перевагу”. Цим терміном було прийнято називати гіпотетичну (до цих пір) здатність квантових комп’ютерів справлятися з такими завданнями, які не під силу вирішити навіть найдосконалішим класичним обчислювальним машинам.
Google стверджує, що її чіп, під назвою Sycamore, зміг успішно здійснити подібні обчислення. Конкретна, поставлена перед ним завдання полягало в пошуку закономірностей у випадкових числах, що генеруються власними кубітами цього процесора.
За оцінками компанії, найпотужніший суперкомп’ютер у світі, 200-петафлопна система Summit Міністерства енергетики США, витратив би на рішення цієї задачі більш ніж 10 тисяч років машинного часу. Sycamore впоралася з нею, отримавши точні результати, приблизно за три хвилини і 20 секунд.
Копія статті Google випадково просочилася в онлайн місяць тому, але зустріла не тільки захоплені відгуки. Співробітники корпорації IBM, які розробляють власні квантові процесори, поставили під сумнів правомірність деяких заяв пошукового гіганта.
У повідомленні блогу, що вийшов напередодні офіційної публікації статті Google, ці експерти стверджують, що обчислення, виконані на Sycamore, насправді цілком здійсненні на комп’ютері класичної архітектури. Спираючись на результати аналізу, зробленого IBM, вони показали, що Summit теоретично (при наявності досить місткого сховища даних) могла б отримати рішення цієї задачі за 2,5 дні, причому, з набагато більш високою точністю.