Вчені надрукували на папері акустичну систему об’ємного звуку
Команда німецьких інженерів протягом декількох років випускає компактні й непомітні динаміки товщиною буквально з аркуш паперу. Останнє їх відкриття в цій галузі – метод друку рулонів динаміків, з яких можна виготовляти паперові кільця, що дають об’ємний звук. Розробники сподіваються, що їхня технологія ляже в основу дешевих розважальних систем для приміщень.
У 2015 році дослідники з Технологічного університету Хемниця розробили так званий T-Book – ілюстровану книгу з інтегрованою електронікою, яка програє музику, коли користувач перевертає сторінку. Сторінки цієї книги виготовлялися наполовину автоматизованим процесом, по сторінці за раз. Усередині кожної було два шари органічних полімерів, що діють як електроди, а п’єзоелектричний шар був затиснутий між ними, викликаючи вібрації в матеріалі й генеруючи звук.
Тепер команда зацікавилася виробництвом T-Paper, або сегментів цього звукового паперу, які можна друкувати рулонами, а не по одній сторінці, повідомляє New Atlas. Досягається це за допомогою ламінування шарів методом рулонної технології, коли покриття наноситься на гнучку фольгу або плівку. Це дозволяє впроваджувати електроніку в папір – непомітно і безпечно.
Дослідники виготовили новий вид T-Paper, розробивши прототип кільцеподібного динаміка, який назвали T-Ring. Цей пристрій складається на 90% зі звичайного паперу, на обох сторонах якого можна наносити кольоровий друк, і важить всього 150 г при довжині майже чотири метри. При цьому в ньому 56 окремих динаміків, згрупованих у сім сегментів.
Такі системи об’ємного звуку можна вішати в музеях, в кафе або на торгових виставках, використовувати в рекламних цілях. А смуги паперу з динаміками можна приклеювати в довгих коридорах для створення однорідного звучання.