Ракета Ariane 5 вивела у космос супутники для Египта
26 листопада на космодрому успішно стартувала ракета Ariane 5 від Arianespace. Вона вивела на орбіту супутник зв’язку, що належить уряду Єгипту, а також апарат для компанії Inmarsat. Ракета була запущена о 16:23 за часом східного узбережжя зі стартового майданчика “Куру” Космічного центру в Гвіані в Південній Америці, повідомляє SpaceNews.
Попередньо запуск відкладався на два дні через проблеми з енергозабезпеченням стартового майданчика і на день через погоду.
Єгипетський супутник TIBA-1 відокремився від ракети через 27 хвилин після запуску, а на 34-ій хвилині від неї відокремився супутник GX-5 від компанії Inmarsat.
Даний запуск став 250-им запуском ракети серії Ariane і одним з останніх для ракети Ariane 5 (очікується, що ракета цього типу буде використана для проведення ще 11 місій). У період з 2020 по 2023 рік Європа планує поступово відмовитися від використання ракети підвищеної вантажопідйомності Ariane 5, замінивши її на більш дешеву – Ariane 6, яка тільки розробляється.
Уряд Єгипту стане супутниковим оператором
Супутник TIBA-1, який отримав своє ім’я на честь столиці Давнього Єгипту Тіби, є першим супутником уряду Єгипту.
Супутник масою в 5 600 кілограмів був створений спільними зусиллями компаній Thales Alenia Space і Airbus. При цьому Airbus забезпечила розробку шасі, а Thales Alenia Space займалася виробництвом модуля Ka-діапазону. Крім цього, компанія Airbus за дорученням уряду Єгипту узгоджувала питання, пов’язані із запуском супутника.
Після запуску супутника Франсуа Гольє, старший віце-президент компанії Airbus Defence and Space, який займається питаннями супутникових систем зв’язку, повідомив, що компанія отримала дані телеметрії зі супутника. Отримана інформація вказувала на те, що орбітальні системи апарату працюють нормально.
Супутник TIBA-1 буде забезпечувати надання послуг зв’язку на території Єгипту та інших країн, розташованих вище за течією Нілу.
У Міністерстві зв’язку та інформації Єгипту заявили, що супутник TIBA-1 є першим супутником, що запускається в рамках програми «TIBA Sat», яку Єгипет планує розвивати і далі.
Мета програми TIBA Sat полягає в тому, щоб «перевернути індустрію зв’язку в Єгипті і в Африці в цілому», вивівши нового гравця на ринок, де вже присутні такі близькосхідні оператори, як Spacecom, Yahsat, Es’hailSat та Arabsat, а також ряд міжнародних Супутникових операторів.
У Єгипті вже є комерційний супутниковий оператор – компанія NileSat, що надає послуги зв’язку з використанням трьох супутників. У прес-релізі компанії Arianespace йдеться, що в період з 1998 по 2010 рік вона провела запуск трьох супутників для компанії NileSat.
Inmarsat починає розширювати свій флот
Після запуску супутника GX-5 в розпорядженні компанії Inmarsat є вже 14 супутників на геостаціонарній орбіті. GX-5 є першим з восьми додаткових супутників, які лондонська компанія Inmarsat замовила після завершення створення своєї першої системи високої пропускної здатності Global Xpress.
За словами генерального директора компанії Inmarsat Руперта Пірса, супутник GX-5, побудований компанією Thales Alenia Space, має велику ємність, ніж чотири існуючих апарати серії Global Xpress разом узяті.
У своїй заяві, яке транслювалося в момент запуску супутника, Пірс назвав вихід GX-5 на орбіту «початком другого етапу еволюції мережі» Global Xpress. Він зазначив, що компанія Inmarsat планує використовувати апарат для надання послуг зв’язку в Ka-діапазоні над територією Європи та Близького Сходу для забезпечення роботи Wi-Fi на борту літаків та кораблів.
Супутник GX-5 має 72 фіксованих точкових променя, а також чотири перенаправних променя, якими можна забезпечити покриття будь-якій частині земної кулі. Заступник директора компанії Inmarsat з розвитку технологій Марк Дікінсон заявив після запуску про те, що компанія вже отримала дані телеметрії зі супутника, маса якого становить 4 000 кілограмів.
В даний час основна увага співробітників компанії Inmarsat зосереджено на питаннях, пов’язаних з розподілом додаткових потужностей системи Global Xpress для підтримки клієнтів в регіонах з високими обсягами трафіку. Наступний супутник компанії – Inmarsat-6 F1 – планується запустити в 2020 році за допомогою ракети Mitsubishi Heavy Industries H-2A. У 2021 році в космос вирушить Inmarsat-6 F2, подробиці запуску якого ще уточнюються. Обидва апарати будуть зроблені компанією Airbus.
Потім в планах компанії Inmarsat – розміщення двох модулів на супутниках Space Norway, які будує компанія Northrop Grumman і які відправляться в космос в 2022 році. Після чого, приблизно в 2023 році, очікується запуск трьох перепрограмованих супутників Inmarsat-7s, які побудує Airbus.
У грудні Arianespace запустить ракету «Союз»
Місія компанії Arianespace під кодом VA250 була четвертою та останнім в цьому році запуском, із використанням ракети Ariane 5. За словами генерального директора Arianespace, Стефана Ісраеля, наступною місією компанії стане запуск ракети «Союз», яка виведе в космос італійський радіолокаційний супутник другого покоління Cosmo-SkyMed, телескоп CHEOPS від Європейського космічного агентства, а також три малих допоміжних супутника. Дана місія призначена на 17 грудня.