NASA почало будувати ровера VIPER для пошуку води на Місяці
Відтоді як майже 15 років тому інструмент індійської місії Chandrayaan 1 виявив молекули води, пошуки льоду на полюсах стали пріоритетними у вивченні місяця. Наразі NASA почала збірку інструмента, покликаного стати проривом — місяцехода VIPER, передає ArsTechnica.
NASA почало будувати ровера VIPER для пошуку води на Місяці
Місію Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER) NASA анонсувало ще 2019 року. Проте після багатьох переносів актуальною датою запуску став листопад 2024 року.
Місяцехід стане першим транспортним засобом NASA, якому потрібні фари для освітлення, так як він досліджуватиме темні кратери біля південного полюса нашого супутника. Ровер відрізнятиметься від техніки, яка працює на Марсі. На четверту від Сонця планету сигнал іде від 5 до 20 хвилин, тож марсоходу потрібен високий рівень автономності. Для зв’язку з об’єктом на Місяці необхідно кілька секунд, що дає змогу керувати VIPER майже як дроном.
Ми займаємося наукою в реальному часі!
— Ентоні Колапрет, науковий співробітник місії VIPER
Темнота — це новий виклик для позаземної техніки, бо у VIPER не буде змоги зарядити акумулятори за допомогою сонячних панелей. Їхнього заряду вистачить приблизно на 50 годин роботи, тож кожен захід до темного кратера може стати останнім.
Модуль Griffin для посадки в 73-км (в діаметрі) кратері Нобіле (Nobile) розробила компанія Astrobotic. Сума контракту — приблизно 200 млн доларів, разом із послугами носія — ракети SpaceX Falcon Heavy.
Збірка відбувається в Г’юстоні, 2 з 3 трьох наукових інструменти вже інтегровані в місяцехід. Наступні етапи: закріплення сонячних панелей, чотирьох 20-дюймових коліс та 1-метрової бурової машини. Наприкінці встановлять щоглу, що височітиме на 2,5 м над поверхнею та система камер.
Водяний лід — стрижневий фактор для подальших перспектив дослідження космосу. Він необхідний для виробництва електроенергії, ракетного палива, або може бути перетворений на повітря для забезпечення життєдіяльності астронавтів. Вперше ознаки води виявив орбітальний апарат індійської місії Chandrayaan 1 у 2009 році.
Факти місії NASA VIPER
- Запуск: кінець 2024 року.
- Місце посадки: кратер Нобіле на південному полюсі Місяця.
- Доставка на Місяць: ракета-носій SpaceX Falcon Heavy та спусковий апарат Astrobotic Griffin.
- Тривалість місії: 100 земних діб, що охоплюють 3 цикли місячного дня і ночі.
- Цільова відстань: 20 кілометрів.
- Розмір марсохода: порівняно з машиною для гольфу (1,5х1,5х2,5 метра), масою 450 кг.
- Бортові прилади: 3 спектрометри та 1-м бур.
- Живлення: акумуляторна батарея, що заряджається від сонячних панелей, пікова потужність 450 Вт.
- Максимальна швидкість: 0,72 км/год.
- Зв’язок: прямий зв’язок з Землею в X-діапазоні (без ретрансляції) через Deep Space Network.