Польща починає екстрадицію чоловіків-ухилянтів. Як це працюватиме
Минулого тижня голова фракції «Слуга народу», член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Давид Арахамія припустив, що на тлі повномасштабної війни з росією Україна вимагатиме екстрадиції з-за кордону чоловіків призовного віку, які можуть підлягати мобілізації. У виданні Rzeczpospolita опублікували пояснення щодо того, кого саме можуть вислати з території Польщі.
З 24 лютого 2022 року до 31 серпня 2023 року українсько-польський кордон перетнули 2,87 млн наших громадян, а повернулися додому – 2,8 млн. За попередніми оцінками, приблизно 80 тис. чоловіків, що досі користуються прихистком у Польщі, теоретично можуть підлягати мобілізації. Скільки з них насправді відповідали вимогам звільнення від призову, наразі невідомо.
Україна може дати запит на екстрадицію громадянина нашої держави, якщо оформить міжнародний ордер на його арешт. У такий спосіб інформація про порушника потрапить у базу Інтерполу, якою користуються правоохоронці багатьох країн світу. Тобто виявити ймовірного ухилянта допоможе навіть проста перевірка документів. Під час неї Інформаційна система Національної поліції (KSIP) покаже, що людину переслідує прокуратура України.
Втім, це також не обов’язкова умова для того, аби вислати переселенця. Кожну таку справу розглядатиме польський суд. Саме він ухвалюватиме рішення щодо екстрадиції.
Відомо, що Польща вже видала кількох наших громадян на підставі відповідної угоди з Україною. За даними ЗМІ, поки що йдеться про тих, хто допомагав українцям нелегально потрапити до Європи. Також за припущеннями, першими екстрадуватимуть громадян призовного віку, які можуть бути причетними до корупції.