Злітає та сідає: успішний запуск багаторазової ракети став проривом китайської аерокосмічної промисловості (відео)
Китайська приватна космічна компанія iSpace 2 листопада провела успішні випробування зразка багаторазової ракети-носія в межах реалізації програми Hyperbola-2Y. Запуск одноступеневої ракети був проведений у Центрі запуску супутників у Цзюцюань.
Багаторазовий ступінь Hyperbola-2 діаметром 3,35 м і завдовжки 17 м оснащено двигуном Focus-1 зі змінюваною тягою, що працює на метані та рідкому кисні. За 51 секунду польоту він піднявся на висоту 178 м, після чого за допомогою чотирьох посадкових опор спустився і здійснив м’яку посадку.
“Випробування вертикального зльоту і вертикальної посадки знаменує собою прогрес у створенні багаторазової ракети середньої вантажопідйомності, дебют якої намічено на 2025 рік. Крім того, це остання позначка в прагненні Китаю повторити успіх компанії SpaceX та її ракети Falcon 9”, — ідеться в публікації.
Another view from iSpace pic.twitter.com/KYRRwyyH7A
— Andrew Jones (@AJ_FI) November 2, 2023
Також під час випробувань було протестовано систему вертикальної посадки, навігацію, наведення та управління, а також відпрацьовано процеси відновлення і повторного використання.
У пресслужбі компанії iSpace зазначили, що успішні випробування свідчать про прорив китайської комерційної аерокосмічної промисловості в галузі технологій створення багаторазових носіїв.
Перспективи програми Hyperbola
Повідомляється, що перший політ ракети Hyperbola-3 масою 13,4 т на низьку навколоземну орбіту заплановано на 2025 рік. Ракета довжиною 69 м повинна буде підняти 8,5 т у багаторазовому режимі. Наступний крок передбачає 25 запусків Hyperbola-3 на рік до 2030 року.
При цьому розробники стверджують, що Hyperbola-3B, яка нагадує за конфігурацією Falcon Heavy, зможе виводити на орбіту не менше 15 т.
Однак варто звернути увагу, що перед успішним запуском 2 листопада, компанія iSpace зазнала трьох невдач зі стартом Hyperbola, після чого на початку цього року знову повернулася до випробувань.