Аферисти зуміли вкрасти $ 76 млн завдяки технології Deepfake
Шахраї з КНР протягом двох років обманювали держсистему розпізнавання осіб за допомогою технології Deepfake. ПО замінює особу на відео або змушує фотографії рухатися. Аферисти заробили 76 млн доларів, повідомляє South China Morning Post.
Аферисти купували знімки людей у високій якості з даркнета, потім «оживляли» їх за допомогою технології дипфейк. Вони використовували спеціально перепрошиті смартфони зі зламаною системою розпізнавання осіб. Програма приймає дипфейк за реальне обличчя. Так зловмисникам вдалося підробити податкові накладні.
У Китаї за допомогою біометрії підтверджують платежі або перевіряють особистість при оформленні держпослуг. Влада країни посилили покарання за використання цієї технології в злочинних цілях. З травня за втрату особистих даних користувачів будуть діяти великі штрафи – до 50 млн юанів. У країні також діє кримінальна відповідальність за введення людей в оману за допомогою дипфейків. Аналогічні норми діють в декількох штатах США й у Франції.
За словами керівника проектів «ЕР-Телеком Холдинг» Дмитра Сміркіна, додатків, що створюють підробки, стає все більше. Закони, за словами експерта, іноді не встигають за технологіями. Шахраї можуть використовувати Deepfake з різними цілями.
«Перше – це можливість компрометації тієї чи іншої людини: коли використовується ваше відеозображення, а ще гірше – ваш голос для того, щоб підставити їх в потрібний контекст. Це може бути порноролик, може бути якийсь політично ангажований сюжет. Друге – це фінансові ризики, тому що сьогодні все більше операцій вимагає ідентифікації візуальної або мовної, тому що мовні помічники розвиваються. Якщо помічники навчаться це активно використовувати і поставлять на потік, то, звичайно, загроза зросте», – попередив експерт.
На думку Сміркіна, IT-компанії повинні активніше протистояти дипфейкам, розробляючи відповідне ПО. Цим, наприклад, вже зайнявся Facebook. У червні цього року компанія підіб’є підсумки конкурсу на кращу програму з розпізнавання шахрайського ПО. Призовий фонд – 10 млн доларів