Арктика може знову стати зеленою
Арктичний регіон може втратити лід, з’ясували вчені з Університету Колорадо в Боулдері (США). Під час останнього між льодового періоду, 125 тисяч років тому, чагарники й ліси тягнулися до узбережжя Північного Льодовитого океану. В ході нинішнього глобального потепління Арктика може знову зазеленіти, повідомляє PNAS.
Вчені досліджували найпівнічніший регіон Північної Америки. Вони витягли з озерних відкладень зразки ДНК рослин віком понад 100 тисяч років і провели аналіз. Виявилося, що в міжльодовиковий період чагарники росли на 400 кілометрів на північ від, ніж в наші дні.
Автори наукової роботи підкреслили, що це був останній історичний період, коли в Арктиці було тепліше, ніж зараз. Їх дослідження допомогло не тільки більше дізнатися про минуле, а й зробити ймовірний прогноз на майбутнє.
Ключовим видом арктичної тундри є карликова береза. Зараз її ареал обмежений південною частиною острова Баффина в канадській Арктиці – в ближчих до полюса областях рослина вже не виживе. Але вченим вдалося виявити її ДНК набагато далі за цією межею.
«Це досить значна відмінність від розподілу тундрових рослин сьогодні», – йдеться в дослідженні.
Наявність рослинності впливає на загальний клімат регіону. Так, рослини роблять поверхню Землі темнішою, через що вона поглинає більше тепла – в результаті температура зростає. Знаючи, як змінюється їх ареал в залежності від кліматичних коливань, можна зробити більш точні прогнози, відзначили фахівці.
Раніше повідомлялося, що стародавні рослини знайшли під гренландським льодом. Вони показали, що колись острів був позбавлений льоду.