Астрономи вперше роздивилися на Ганімеді водяний пар

Вивчивши нові й архівні бази даних, отриманих космічною обсерваторією «Хаббл», шведські вчені виявили сліди сублімації місячної поверхні, тобто перетворення в газоподібну форму з подальшим викидом водяної пари. Це відкриття надає додаткову вагу місії JUICE з вивчення Юпітера і його супутників, старт якої запланований на майбутній рік.

Попередні дослідження показали, що на Ганімеді, найбільшому супутнику в Сонячній системі (більшому ніж наш Місяць), більше води, ніж у всіх океанах Землі. Однак температура там настільки низька, що вода на поверхні перетворилася в міцний лід. Товщина цієї кірки більше сотні кілометрів, так що водяна пара точно не може бути наслідком випаровування океану, пише Phys.org.

У 1998 році спектрограф «Хаббла» зробив перші знімки Ганімеда в ультрафіолеті. В результаті він виявив строкаті лінії наелектризованого газу, що можна було пояснити присутністю молекулярного кисню. Але деякі деталі не збігалися з емісією чистого О2. У 2018 році Лоренц Рот і його команда астрономів з Королівського технічного інституту повторно почали вивчати дані спостережень “Хаббла” за останні два десятки років, щоб виміряти кількість атомів кисню в атмосфері Ганімеда.

На свій подив, вони виявили, що в атмосфері супутника майже немає атомного кисню. Вони розглянули знімки полярного сяйва на Ганімеді уважніше й помітили коливання температури на поверхні протягом доби. Опівдні поблизу екватора стає досить тепло, щоб поверхня виділяла невелику кількість молекул води.

Знахідка вчених додає значимості майбутній місії Європейського космічного агентства JUICE по дослідженню місяців Юпітера. Старт запланований на 2022 рік, а прибуття до Юпітера має відбутися у 2029. Апарат буде робити знімки планети й трьох найбільших її супутників — особливо, Ганімеда — три роки.

Недавні дослідження планетологів Ірландії змушують засумніватися в раціональності пошуків слідів життя на Венері. Вони прийшли до висновку, що в атмосфері планети недостатньо води, що в її хмарах могли з’явитися умови, придатних для мікроорганізмів. Набагато більше потенціалу з точки зору пошуку життя у Юпітера — його супутників.

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше