Астрономи вперше виявили екзопланету зі слідами магнітного поля
Нещодавно міжнародна група дослідників відкрила субземлю, яка нагрівається на поверхні до 1,5 тис. градусів Цельсія. Тепер дослідники з Університету Арізони вперше виявили екзопланету зі слідами магнітного поля. Воно захищає Землю від руйнівного впливу сонячного вітру, тому може грати аналогічну роль на інших планетах. Міжнародна група астрономів використала дані космічного телескопа “Хаббл” і виявила, що навколо екзопланети HAT-P-11b, розміром з Нептун, є область заряджених вуглецевих частинок, що тягнуться від неї довгим “хвостом”. Дослідження опубліковано у журналі Nature Astronomy.
Спостереження за позасонячною планетою HAT-P-11b, розташованої в сузір’ї Лебедя за 123 світлові роки від Землі, проводилися в ультрафіолетовому спектрі світла. «Хаббл» виявив у неї подібність магнітосфери з іонів вуглецю — заряджених частинок, які взаємодіють із магнітними полями.
«Вперше сигнатуру магнітного поля було виявлено безпосередньо на планеті за межами нашої сонячної системи. Сильне магнітне поле на такій планеті, як Земля, може захистити її атмосферу та поверхню від прямого бомбардування енергетичними частинками, які становлять сонячний вітер. Ці процеси сильно впливають на еволюцію на такій планеті, як Земля, тому що магнітне поле захищає живі організми», — сказала Гільда Баллестер, одна зі співавторів дослідження та ад’юнкт-професор Місячної та планетарної лабораторії Університету Арізони.
Астрономи застосували тривимірне комп’ютерне моделювання для кращого розуміння взаємодії між найвищими атмосферними областями планети та магнітним полем з сонячним вітром. Вони виявили, що фізика в магнітосфері Землі та HAT-P-11b однакова. Але безпосередня близькість екзопланети до своєї зірки (1/20 відстані від Землі до Сонця) змушує її верхні шари атмосфери нагріватися і викіпати в космос. Саме це призводить до утворення “хвоста”. А металевість атмосфери HAT-P-11b нижче очікуваного.
«Хоча маса HAT-P-11b складає всього 8% від маси Юпітера, ми думаємо, екзопланета більше схожа на міні-Юпітер, ніж на Нептун. Атмосферний склад HAT-P-11b передбачає, що необхідно провести додаткову роботу для уточнення існуючих теорій про те, як загалом утворюються певні екзопланети», – додала Баллестер.