Астрономи знайшли в Чумацькому Шляху найбезпечніші місця для життя
Астрономи досліджували весь Чумацький Шлях, щоб визначити найбезпечніші місця для життя. Виявляється, ми знаходимося в досить хорошому місці.
Нові результати були опубліковані групою італійських астрономів, які вивчали місця, де потужні космічні вибухи могли знищити життя. Ці вибухи, такі як наднові та гамма-сплески, викидають частинки високої енергії та радіацію, які можуть розірвати ДНК та вбити все життя. За цією логікою, регіони, більш сприятливі для життя, будуть без частих вибухів, міркували астрономи.
“Потужні космічні вибухи важливі для існування життя в нашій галактиці впродовж всієї її космічної історії“, — сказав провідний автор нового дослідження Ріккардо Спінеллі, астроном з Університету Інсубрія в Італії. — “Ці події зіграли свою роль у створенні небезпеки для життя на більшій частині Чумацького Шляху”.
Крім виявлення найбільш смертоносних гарячих точок, астрономи також визначили найбезпечніші місця упродовж всієї історії галактики, яка налічує 11 мільярдів років. Результати показують, що нині ми знаходимося на кордоні широкого діапазону гостинних планет. Але в молодості Чумацького Шляху кордон галактики був більш безпечним варіантом.
Багато факторів роблять планету придатною для життя. Наприклад, планети повинні знаходитися в “зоні життя”, де тепло та активність їх зірки-господаря не надто великі або занадто малі. Але крім цих місцевих умов життя також доводиться боротися зі шкідливою радіацією, що виходить із міжзоряного простору.
Потужні космічні явища, такі як наднові зірки та гамма-сплески, викликають потік небезпечних високоенергетичних частинок майже зі швидкістю світла. Вони можуть не тільки вбити всі відомі нам форми життя, але і позбавити цілі планети атмосфери. Вчені вважають, що після такої події, планети, які обертаються навколо прилеглих зоряних систем, будуть стерті.
“Для планет, котрі дуже близько знаходяться до зірки яка вибухнула, цілком ймовірно, настає період повної стерилізації”, — сказав Спінеллі, — “В тих далеких світах вірогідність масового вимирання дуже велика”.
Автори писали в дослідженні, що сусідній гамма-сплеск, можливо, відіграв провідну роль в масовому вимиранні близько 450 мільйонів років тому — другому за величиною в історії Землі. Хоча немає ніяких конкретних доказів зв’язку певного гамма-сплеску з цією подією вимирання, автори вважають, що це цілком ймовірно, з огляду на положення Землі в галактиці.
Використовуючи моделі зореутворення та еволюції, астрономи розрахували, коли певні області галактики будуть залиті смертоносним випромінюванням. На початку історії галактики внутрішня галактика на відстані близько 33000 світлових років була освітлена інтенсивним зореутворенням, що зробило її негостинною для життя. У той час галактику часто струшували потужні космічні вибухи, але найвіддаленіші області, в яких було менше зірок, в основному уникли цих катаклізмів.
Приблизно 6 мільярдів років тому велика частина галактики регулярно піддавалася стерилізації в результаті масивних вибухів. У міру старіння галактики такі вибухи ставали все рідшими. Сьогодні середні області, що утворюють кільце від 6500 світлових років від центру галактики до 26000 світлових років від її центру, є найбезпечнішими для життя зони. Ближче до центру наднові та інші явища як і раніше звичні, але на околицях менше планет земної групи та більше гамма-сплесків.
На щастя для нас, наші галактичні околиці стають все більш і більш сприятливими для життя. У довгостроковому галактичному майбутньому поблизу буде менше екстремальних подій, які можуть викликати нове масове вимирання. Нове дослідження, опубліковане в березневому номері журналу Astronomy and Astrophysics, може одного разу допомогти астрономам вирішити, де шукати населені екзопланети. Але на цю мить технології обмежують астрономів пошуком тільки в довколишніх районах.
Читайте також: Чумацький Шлях повний мертвих інопланетних цивілізацій, – вчені