Батареї Form Energy будуть в 50-100 разів дешевше літій-іонних
Переваги літій-іонних батарей для побутової електроніки очевидні: вони місткі, легкі та довговічні. Однак для зберігання енергії в промислових масштабах вони занадто дорогі. Form Energy вирішує цю проблему.
Літій-іонні батареї домінують на ринку. У 2018 році, за даними консалтингової компанії Wood Mackenzie, 95% стаціонарних технологій зберігання енергії працювали на літій-іонних акумуляторах. Як мінімум на найближчі п’ять років ця технологія залишиться провідною.
Однак у світі, який намагається трансформувати свою енергетику, у літій-іонних батарей є серйозний недолік – вони не стають істотно дешевше, коли їх використовують для будівництва довгострокових сховищ енергії. І в той же час чим більше станцій відновлюваної енергії підключається до мережі, тим вище потреба у великих акумуляторах, здатних тримати заряд десятки або сотні годин.
Стартап Form Energy був заснований Матео Джарамільо, який сім років пропрацював в Tesla. Тоді йому і спало на думку, що, на відміну від смартфонів або електромобілів, сховища енергії не обмежені в просторі і не зобов’язані бути занадто вже ємними на одиницю ваги або обсягу. Головне – ціна. Покинувши компанію в 2016, він почав розробляти різні варіанти акумуляторів, придатних для сонячних або вітрових станцій.
Джарамільо не готовий поки розкривати подробиці своєї технології, але повідомив, що щонайменше один варіант – це водно-сірчана проточна батарея, яку стартап розробляє спільно з Міністерством енергетики США. Вона зможе тримати заряд протягом десятків годин.
За підрахунками експертів, для того щоб батарея виявилася економічно вигідною для енергомережі, вона повинна тримати заряд в середньому 100 годин і коштувати близько $5 за кіловат * год. Сучасні літій-іонні акумулятори обходяться в сотні доларів за кВт * год.
Form Energy обіцяє створити батареї, які будуть «в 50 або 100 разів дешевше літій-іонних», заявив Джарамільо. І його обіцянці повірили інвестори, які вклали в стартап в цілому $110 млн. Серед них – венчурна компанія Білла Гейтса Breakthrough Energy Ventures, європейський енергетичний гігант Eni та саудівська нафтова компанія Saudi Aramco.
Американським вченим вдалося вдвічі збільшити продуктивність проточних акумуляторів, використовуючи нетоксичні і легкодоступні хімічні сполуки. На відміну від аналогів, новий склад працює при нейтральних pH і не вимагає використання кислот.