Бельгія першою вводить для всіх жителів країни чотириденний робочий тиждень
Багатопартійний коаліційний уряд Бельгії погодив пакет реформ трудового законодавства, який вводить у національних масштабах право співробітників будь-яких компаній — державних та приватних — перейти на чотириденний робочий тиждень. Роботодавці не зможуть цьому перешкоджати. Крім того, нове законодавство дасть працівникам право відключати робочі пристрої та ігнорувати повідомлення, пов’язані з роботою, у неробочий час, не побоюючись репресій.
У новому трудовому законодавстві, серед іншого, буде зафіксовано право співробітника вимагати для себе чотириденний робочий тиждень за збереження 38 годинного робочого тижня. При цьому співробітник може спочатку запросити піврічний тестовий період, щоб зрозуміти, наскільки йому буде комфортно новий режим праці. Роботодавець буде зобов’язаний дати йому можливість попрацювати на чотириденному пів року, після чого співробітник зможе визначитися, залишитися в такому режимі постійно або повернутися до п’ятиденки.
За даними Eurostat за третій квартал 2021 року, тільки 71 зі 100 бельгійців у віці від 20 до 64 років мають роботу, меншу, ніж у середньому по Європі (73%) і на десять відсотків менше, ніж у сусідніх Нідерландах. Коаліція із семи партій країни уклала угоду про збільшення кількості зайнятих до 80% до 2030 року. Це дозволить зберегти доступність допомоги або скоротити в майбутньому податки, повідомляє Bloomberg.
«Мета реформи — дати людям так омпаніям більше свободи розпоряджатися своїм робочим часом,— заявив прем’єр-міністр Александер деКро. — Якщо порівняти нашу країну з іншими, нерідко складається враження, що ми не такі динамічні».
Чотириденний тиждень допоможе жінкам, які виховують дітей або доглядають за старими, ефективніше поєднувати роботу та особисте життя. Також цей захід покращить ситуацію на ринку праці, вважає Беатріс Делфін-Діас, президент Бельгійської асоціації жінок — бізнес-керівників.
Щоправда, є побоювання, що далеко не всі працівники впораються з лабіринтами нових правил і законів. «Замість того, щоб створити більше можливостей для співробітників, уряд, як ми бачимо, запроваджує низку додаткових умов, які, ймовірно, відлякають людей»,— сказала Моніка деЙонге, директор Федерації підприємств Бельгії, що представляє понад 50000 компаній.