Без людської участі: штучний інтелект вперше виявив наднову зірку

Штучний інтелект вперше був використаний для виявлення і класифікації наднових зірок без втручання людини.

Вчені з Міжнародної команди розробили інструмент ШІ під назвою Bright Transient Survey Bot (BTSbot), використовуючи машинне навчання на понад 1,4 мільйона зображень з майже 16 000 джерел. Цей новий інструмент автоматизує процес виявлення вибухів зірок, покращуючи швидкість та запобігає виникненню помилок, що допомагає дослідникам аналізувати спостереження та розробляти нові гіпотези щодо походження цих космічних вибухів.

BTSbot зміг виявити наднову зорю під назвою SN2023tyk за допомогою даних з Zwicky Transient Facility (ZTF), роботизованої камери, яка сканує північне небо що два дні. Після підтвердження відкриття і класифікації наднової, BTSbot звернувся до іншого роботизованого інструменту під назвою Spectral Energy Distribution Machine (SEDM), щоб зібрати спектр наднової. Отримавши спектр, SEDM відправив його до SNIascore для детальної класифікації.

Наднові типу Ia особливо важливі для астрономів, оскільки вони допомагають виміряти розширення Всесвіту. Раніше процес виявлення наднових був трудомістким, залежачи від астрономів, які вручну переглядали величезні обсяги даних. Але завдяки BTSbot можна ефективніше сканувати небо і знайти багато нових наднових, звільняючи астрономів від перевірки кандидатів і даючи їм можливість сконцентруватися на аналізі даних та наданні цінної інформації про еволюцію зірок і галактик.

Наднова зоря (англ. supernova) вирізняється тим, що раптово збільшує свою світність у мільярди разів (на 20 зоряних величин), а іноді й більше.

Джерело Science Alert

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше