Біль і тривога порушують дихання на клітинному рівні
Насамперед відкриття обіцяє запобігти головній проблемі при прийомі опіоїдів — летальний результат через пригнічене дихання. Крім цього, вчені планують розробити нові знеболювальні, які впливають тільки на рецептори болю і не змінюють функцію дихання.
Почуття страху може провокувати у людини прискорене дихання, а біль змушує важко дихати. Досі вчені не знали, як працює весь цей механізм в організмі людини. Тепер команда з Інституту біологічних досліджень Солка виявила нейронну мережу, яка координує ритми дихання з почуттям болю і страху.
Спочатку вони зосередилися на групі нейронів у стовбурі мозку латерально парабрахіальному ядрі. Виявилося, що нейрони в ядрі проектувалися на мигдалику, яка відповідає за страх і емоційне переживання болю, а нейрони в оболонці – в комплекс пре-Бетгінцера, що визначає ритм дихання. Нейрони ядра і оболонки впливають один на одного відповідно до сигналів в цих областях, змушуючи людину дихати швидше на тлі болю або занепокоєння, пояснюють вчені.
Тепер вчені вперше встановили, що латерально парабрахіальне ядро координує біль і дихання, що пояснює зв’язок одного з іншим.
Розуміючи цей механізм, тепер з’явилася можливість розділити регуляцію болю та регуляцію дихання для розробки препарату, що не пригнічує дихання.
«Сьогоднішня проблема в тому, що опіоїди зменшують біль, але одночасно порушують дихання, тому люди вмирають. Тепер є можливість маніпулювати певною групою нейронів, щоб отримати той же ефект, але без ускладнень», – підсумував автор роботи Сун Хан.
Ці результати узгоджуються з підтвердженим на практиці фактом про те, що медитація, що заспокоює дихання, дозволяє впоратися з болю. Наприклад, недавні експерименти показали, що для досягнення ефекту достатньо лише 20 хвилин.