Boeing запускає нову модель літака після угоди з Qatar Airways
Boeing заявив про запуск нової моделі вантажного літака 777-8 Freighter після підписання контракту на $20 млрд із Qatar Airways. За заявою виробника, авіалайнер стане найбільшим в історії авіації серед вантажних літаків із двома двигунами.
Згідно з угодою, яку оформили у Білому домі у Вашингтоні, Qatar Airways придбає до 50 777-8 Freighter. Замовлення включає 34 авіалайнери. Ще 16 літаків авіакомпанія зможе докупити пізніше, оскільки оформила опціони – права на покупку у майбутньому. Вони резервують за Qatar Airways право на першочергове отримання повітряних суден.
Ціна угоди – майже половина всього бюджету України за 2022 рік. Хоча сума виглядає значною, за фактом платежі можуть бути значно меншими. Виробники надають негласні знижки своїм великим замовникам, особливо якщо йдеться про покупку нової моделі.
777-8 Freighter за заявою Boeing зможе перевозити до 118 тонн комерційних вантажів на відстань 8100 км. Виробник зазначає, що подібна дальність дозволить здійснювати менше проміжних посадок на дозаправку. Це означає, що за перевезення вантажів на далекі відстані авіакомпанії зможуть заощадити на оплаті зборів у проміжних аеропортах.
Економічність літака забезпечать легші крила з композитного вуглецевого волокна та нові двигуни.
Перше постачання 777-8 Freighter у Qatar Airways заплановано на 2027 рік.
Qatar Airways також підписала меморандум на можливе постачання в майбутньому до 50 пасажирських середньомагістральних літаків Boeing 737-10 (раніше Boeing 737 MAX 10).
Зараз у флоті авіакомпанії немає жодного Boeing 737. Весь середньомагістральний парк включає лише авіалайнери Airbus A320 та A321 попереднього покоління.
Якщо документ переросте у повноцінний контракт, він передбачатиме покупку 25 авіалайнерів та ще опціон на 25 повітряних суден.
Boeing 737-10 має максимальну місткість 230 пасажирів. Він потрібен Qatar Airways для виконання рейсів на середні відстані, наприклад, з Дохи до Києва чи Одеси.
Авіаперевізник замовив нову модель після конфлікту з іншим виробником літаків Airbus. Qatar Airways заявила, що на її авіалайнерах Airbus A350 почала відшаровуватися фарба. Через це вона зупинила польоти половини флоту A350. В Airbus заявили, що проблема не впливає на безпеку польотів.
Наростання конфлікту між сторонами призвело до того, що Qatar Airways подала позов до суду Лондона і зажадала від Airbus виплатити компенсацію $600 млн та штрафи за кожен день простою літаків.
У відповідь Airbus скасував контракт з Qatar Airways на поставку 50 нових Airbus A321neo. Ці літаки авіакомпанія планувала використати для розвитку маршрутів середньої дальності та заміни A320 та A321 попереднього покоління.
Нова угода з Boeing показує, що Qatar Airways вирішила перейти на літаки нового типу для обслуговування цього сегменту ринку.