Boeing «Старлайнер» здійснив успішну посадку в штаті Нью-Мексико США
Американський тестовий космічний корабель Boeing CST-100 Starliner (далі – «Старлайнер») здійснив успішну наземну посадку на території полігону Уайт-Сендс в американському штаті Нью-Мексико 22 грудня 2019 року. Перший випробувальний політ «Старлайнер» проходив без екіпажу на борту. Через збій на початковій стадії польоту було скасовано заплановане стикування «Старлайнер» із Міжнародною космічною станцією (МКС). Перший тестовий політ корабля замість планованих восьми діб тривав троє.
В ході випробувального польоту корабель «Старлайнер» повинен був 21 грудня 2019 року в автоматичному режимі зістикуватися з МКС, доставивши на борт станції близько 270 кг вантажу, у тому числі продукти, одяг та подарунки до Різдва. Зараз цей вантаж повернувся назад на Землю.
У НАСА відзначили, що всі операції, включаючи сходження з орбіти, розкриття і скидання теплового щита, а також спрацьовування парашутної системи, пройшли в штатному режимі.
В процесі посадки капсули корабля «Старлайнер» були успішно виконані всі операції, включаючи сходження з орбіти, розкриття і скидання теплового щита, а також спрацьовування парашутної системи. «Всі процедури пройшли в штатному режимі», – заявили в НАСА.
Американська капсула космічного корабля вперше здійснила м’яку наземну посадку за допомогою спеціальних амортизаційних пневматичних посадкових подушок. Всі попередні капсули американських космічних апаратів здійснювали посадку тільки на водну поверхню.
Фотографії посадки можна подивитися по цьому посиланню.
НАСА підтвердило успішну посадку спускового апарата і опублікувало її відеозапис:
Спочатку двигуни корабля «Старлайнер» видали гальмівний імпульс для зходження із займаної орбіти. Після цього маневру капсула відокремилася від службового модуля, який також увійшов в земну атмосферу і згорів над Тихим океаном. У запланований час, 22 грудня 14:57 за київським часом, посадкова капсула корабля «Старлайнер» здійснила посадку на ракетному полігоні Армії США Уайт-Сендс в південній частині американського штату Нью-Мексико.
Рятувальні та технічні групи «Боїнга» і НАСА знаходилися на місці посадки. Наземні фахівці змогли відкрити люк капсули через годину і дві хвилини, а за розрахунковими даними, згідно з однією з цілей польоту НАСА, це потрібно було виконати протягом години після посадки.
В компании «Боинг» собираются и далее использовать эту посадочную капсулу корабля «Старлайнер» для новых космических полетов. Согласно предварительной оценке производителя, расчетный возможный ресурс посадочной капсулы корабля «Старлайнер» составляет не менее десяти запусков и посадок.
Трансляція м’якої посадки «Старлайнер» і технічних процедур після посадки велася в прямому ефірі на офіційному каналі «Боїнга» в сервісі YouTube, супроводжували трансляцію фахівці НАСА.
Під час трьохдобового польоту на борту капсули космічного корабля «Старлайнер» також перебувала спеціальне технічне навантаження – манекен в костюмі астронавта, який був названий «Роузі-ракетчиця» (Rosie the Rocketeer) в честь героїні знаменитого американського плаката часів Другої світової війни -«Роузі-клепальщиця» (Rosie the Riveter). П’ятнадцять датчиків на манекені покажуть фахівцям, які навантаження відчув тестовий «астронавт» під час польоту і посадки космічного корабля.
Разом з манекеном Роузі всередині капсули перебувала фігурка собачки Снупі з нового науково-пізнавального дитячого мультсеріалу «Снупі в космосі» (Snoopy in Space).
Згідно з інформацією від пошуково-рятувальної групи, манекен Роузі і іграшка Снупі після посадки також знаходяться в порядку.
«Під час польоту всі системи корабля, що відповідають за підтримку життєдіяльності астронавтів, працювали в штатному режимі. Що стосується температури в кабіні, тиску – всі системи спрацювали чудово», – розповів на прес-конференції після посадки Джим Чілтон, віце-президент «Боїнга». Також Чілтон підкреслив, що використана в цьому польоті посадкова капсула буде доставлена в штат Флорида, де вона пройде технічні процедури обстеження і підготовки для повторного використання. Також на прес-конференції було озвучено, що НАСА швидше за все зажадає виконати другий випробувальний політ «Старлайнер» без екіпажу, в зв’язку з тим, що цей політ, технічно, не призвів до стикування із МКС і по суті, сама стикувальна система корабля, не була протестована. Але, як ми знаємо, у НАСА дуже лояльні відносини з компанією Боінг, і не буде дивним те, якщо НАСА “простить” Боїнгу деякі незначні розходження в плані тестувань. На жаль, Ілону Маску, та його космічним кораблям, НАСА постійно підсовує все нові та нові випробування та тести. Будемо сподіватись, що вже в 2020 році, SpaceX здійснить пілотовану місію з екіпажем до МКС.
Нагадаємо, що космічний корабель «Старлайнер» був запущений 20 грудня 2019 року із комплексу Space Launch Complex 41 ВПС США на мисі Канаверал у Флориді за допомогою ракети-носія «Атлас-5». Основною метою запуску була стиковка з МКС і підтвердження здатності корабля до самостійного польоту.
Після старту «Старлайнер» не зміг вийти на розрахункову орбіту. Директор НАСА Джим Брайденстайн заявив, що нештатна ситуація на кораблі була викликана збоєм в системі підрахунку польотного часу. Через це корабель витратив більше палива, ніж передбачалося, і не зміг пристикуватися до МКС. Фахівці «Боїнга» і НАСА вирішили повернути його на Землю.
В рамках контракту з НАСА корпорація «Боїнг» отримала понад $5 млрд на розробку і тестовий запуск корабля «Старлайнер». Його основний функціонал – це доставка астронавтів і вантажу на МКС і повернення їх на Землю. «Старлайнер» має масу 13 тонн, розрахований на екіпаж із семи астронавтів та здатний протягом шістдесяти годин здійснювати автономний космічний політ.
Приватна компанія SpaceX, конкурент «Боїнга», в рамках схожого контракту НАСА на $3,1 млрд розробляє космічний корабель Crew Dragon («Крю Драгон»), який в березні 2019 року успішно виконав перший УСПІШНИЙ безпілотний випробувальний політ на МКС в автоматичному режимі. 11 січня 2020 року NASA і SpaceX планують провести ключову перевірку корабля «Крю Драгон» – випробування за екстреним аварійним відділенням пілотованої капсули (без екіпажу).
Як SpaceX, так і «Боїнг» планують пілотовані запуски на своїх кораблях в першій половині 2020 року. Це дозволить НАСА відмовитися від використання російських пілотованих кораблів «Союз» для доставки екіпажу та вантажів на МКС.
Напередодні запуску «Старлайнер» гендиректор «Роскосмосу» Дмитро Рогозін заявив, що держкорпорація надасть НАСА два місця на кораблях «Союз-МС» для польотів до МКС в 2020 і 2021 роках. Це дозволить агентству доставити як мінімум одного американського астронавта на МКС до вересня 2021 року на випадок затримок стартів пілотованих кораблів США.