Частина екосистем Світового океану буде знищена вже через 10 років
Глобальне потепління призведе до катастрофічних змін біологічного різноманіття по всьому світу, якщо викиди парникових газів не вдасться скоротити. Деякі екосистеми будуть знищені вже до 2030, йдеться в дослідженні, опублікованому журналом Nature, автори якого проаналізували, як підвищення температури позначиться на 30 тисячах видів птахів, ссавців, рептилій та риб.
Ніколи за всю історію людства Земля не нагрівалася так швидко й так нерівномірно, як в останні роки. Якщо поточний рівень емісій вуглецю збережеться, середня температура планети підвищиться на чотири градуси Цельсія до 2100 року.
Дослідники з Британії, Сполучених Штатів та Південної Африки вивчили кліматичні дані за 150 з гаком років і порівняли їх з поширенням більш як 30 000 видів птахів, ссавців, рептилій та риб. Потім вони розділили земну кулю на сегменти по 100 кв. км і змоделювали температурні зміни та ефекти, які вони накладуть на фауну кожного з регіонів, розповідає Science Alert.
Результати моделювання показали, що якщо рівень викидів СО2 залишиться колишнім, до 73% видів відчують вплив безпрецедентного потеплення з потенційно катастрофічними наслідками для популяції.
Популяція тварин почне стрімко зменшуватися, як тільки вид досягне температурного горизонту — рівня, до якого еволюція їх не пристосувала. І це буде не рівномірне та поступове скорочення, а серія різких скорочень, які торкнуться різних областей в різний час.
Дослідники прогнозують, що в тропічних океанах такі серйозні температурні зміни почнуться ще до 2030. Феномени начебто знебарвлення Великого Бар’єрного рифа вказує на те, що процес уже почався в ряді місць, і пошириться на більш високі широти до 2050 року.
А ще через 10 років — до 2040-го — таке ж раптове скорочення біорізноманіття може поширитися на сушу, що призведе до спустошення популяцій серед ключових видів фауни в Індонезії, Амазонії, Індії, північній Австралії й країнах Африки на південь від Сахари та в тропічних лісах Конго.
Розрахунки вчених показують, що утримання зростання глобальної температури в порівнянні з 1850-м роком в межах 2 градусів (замість можливих в песимістичних очікуваннях 4 градусів) скоротить потенційний збиток від масового вимирання видів в 7-10 разів — на планеті буде зруйновано НЕ 15-20 % екосистем, а тільки 2%.
Це означає, що прийняття термінових заходів щодо викидів може врятувати десятки тисяч видів шляхом «вирівнювання кривої» температурного впливу і надання більшого часу для адаптації видів та екосистем.
Поширення ділянок екстремально теплої води, на кшталт «Міхура», який сформувався у 2013 на заході Тихого океану, завдає серйозної шкоди морським екосистемам. Якщо людство не зупинить глобальне потепління, подібні спустошливі явища стануть частішими, масштабними й інтенсивними, попереджають дослідники.