Через пошкодження ракети-носія Falcon 9 під час транспортування NASA майже на місяць відклало запуск місії Crew-5
Космічне агентство NASA заявило про перенесення термінів запуску місії Crew-5. Спочатку запуск був запланований на початок вересня, але тепер агентство каже, що запуск місії Crew-5 відбудеться не раніше ніж 29 вересня. Космічний корабель має доставити на МКС астронавтів NASA Ніколь Манн та Джоша Кассаду, астронавта JAXA Коїчі Ваката та космонавта «роскосмосу» Анну Кікіну.
Перенесення запуску на пізніший термін викликане необхідністю замінити ракету-носій Falcon 9, яка мала відправити в космос капсулу Crew Dragon. Під час транспортування із заводу SpaceX у Хоторні (Каліфорнія) на полігон для випробувань у МакГрегорі (Техас) ракета зазнала пошкоджень, і тепер не може використовуватися для запуску. В результаті SpaceX довелося видалити проміжний ступінь ракети (секцію між прискорювачем і верхнім ступенем) та деякі прилади.
SpaceX провела перевірки та випробування ракети-носія, щоб переконатися, що пошкодження було обмежене проміжним ступенем, і NASA заявило, що перевірило цю роботу. Тепер ракета-носій проходитиме регулярні етапні випробування в МакГрегорі перед сертифікацією для польоту.
Враховуючи перенесення запуску Crew-5, тепер першим у програмі перехресних польотів стартує російська ракета «Союз-2.1а» з кораблем «Союз МС-22». В рамках цієї місії на МКС прибудуть космонавти Сергій Прокоп’єв та Дмитро Петелін, а також астронавт NASA Френк Рубіо.
Також нагадаємо, що NASA та російське космічне агентство «роскосмос» підписали в липні 2022 року угоду про об’єднання польотів на Міжнародну космічну станцію. Як пише Reuters, вона дозволить відправляти на МКС російських космонавтів за допомогою американських космічних кораблів, тоді як американські астронавти літатимуть на російських кораблях «Союз».
У «роскосмосі» додають, що угода сприятиме «дослідженню космічного простору з мирною метою». Хоча нещодавно російський екіпаж МКС займався поширенням на МКС антиукраїнської пропаганди. Після цього NASA засудило російських космонавтів, а колишній командир МКС взагалі запропонував вивести росію з партнерства по космічній станції. Однак, попри зростання напруги у відносинах через воєнне вторгнення росії в Україну, у практичній площині NASA і надалі планує співпрацювати з росією, у тому числі запрошувати російські екіпажі на американські космічні кораблі.
За даними NASA, перші спільні польоти в рамках нової угоди відбудуться у вересні. Тоді американський астронавт Френк Рубіо вирушить на космічну станцію з космодрому Байконур разом із двома російськими космонавтами, Сергієм Прокоп’євим та Дмитром Петеліним. Натомість космонавт Анна Кікіна приєднається до двох американських астронавтів та японського астронавта в польоті корабля SpaceX Crew Dragon, який вирушить із Космічного центру Кеннеді NASA у Флориді. Кікіна має стати першою росіянкою, яка здійснила політ на капсулі SpaceX Crew Dragon. Вона готувалася до місії у штаб-квартирі астронавтів NASA у Х’юстоні, поки йшли переговори щодо угоди.
NASA заявило, що наявність хоча б одного росіянина та одного американця на борту космічної станції має вирішальне значення для підтримки роботи лабораторії. А спільні польоти «гарантують, що на борту станції є належним чином навчені члени екіпажу для необхідного технічного обслуговування та виходу у відкритий космос».
Також, нагадаємо, що незадовго до оголошення про угоду главу «роскосмосу» дмитра рогозіна відправили у відставку.