Четвертий запуск прототипу SpaceX Starship на висоту 10 км закінчився вибухом
Сьогодні після кількох затримок (пов’язаних, в тому числі з заміною одного з двигунів) о 15:00 за київським часом SpaceX запустила в четверте прототип свого багаторазового корабля Starship на висоту в 10 км. Запуск SN11 відбувався в густому тумані, так що видимість була ніяка. Одне ясно: ракета знову не змогла успішно приземлитися та епічно вибухнула при посадці (але це не точно через той таки туман).
При цьому дрібні уламки SN11 навіть долетіли до камер сторонніх спостерігачів, які перебували на відстані близько 200 метрів від місця вибуху. На записах з цих камер, по суті, нічого не було видно через погані погодні умови. Судячи з наведеної офіційної трансляції, ракета успішно стартувала, піднялася на задану висоту в 10 км, після чого відключила двигуни та зробила звичайний маневр посадки. На висоті приблизно в 1 км над землею її двигуни знову спалахнули, і трансляція відключилася — очевидно сісти прототип вдало не зміг і вибухнув при включенні двигунів для передпосадкового вирівнювання.
Ілон Маск (Elon Musk) прокоментував подію у звичній іронічній манері: «Принаймні, воронка в потрібному місці!». Також керівник сказав, що нові прототипи Starship виробляються з високою швидкістю, і це вирішує багато проблем. «Схоже, у двигуна № 2 виникли проблеми при підйомі, і він не досяг робочого тиску в камері при посадці, але, теоретично, в цьому не було необхідності. Щось важливе сталося незабаром після включення двигунів при посадці. Трохи пізніше сьогодні ми зможемо вивчити деталі та зрозуміти причину, що це було», — зазначив він.
Головний інженер по інтеграції SpaceX Джон Інспракер (John Insprucker) зазначив, що густий туман в цьому районі не дозволяв компанії показувати зображення з камер, крім тих, які були на самій ракеті. «Завмерле відео, яке ми бачили в камері, не значить, що ми чекаємо, ніби сигнал повернеться — Starship 11 більше не включиться. Не чекайте приземлення, — сказав він. — Схоже, ми втратили всі дані з машини, і команда, звичайно ж, знаходиться далеко від посадкового майданчика, тому ми будемо там, щоб побачити, що сталося».
До речі, вчора запуск Starship SN11 з полігону Starbase поблизу села Бока-Чіка в Південному Техасі не відбувся тому, що інспектор Федерального управління цивільної авіації США (FAA), яке наглядає за комерційними космічними запусками, не зміг вчасно дістатися до стартового майданчика, про що повідомив виконавчий директор SpaceX. В результаті старт був відкладений на день.
Раніше Ілон Маск говорив, що в SN11 було внесено безліч змін з метою виправити виявлені в ході попередніх випробувань недоліки. 3 березня SpaceX запустила свій корабель Starship SN10 на висоту 10 кілометрів і зуміла приземлити машину, хоча ракета вибухнула через кілька хвилин після посадки. SN10 вибухнув після посадки, тому що двигунам не вистачило потужності в результаті витоку гелію з паливного бака. Ця місія пішла за двома іншими запусками Starship SN8 і SN9 на ту ж висоту — прототипам вдалося злетіти та провести потрібні маневри, але вони розбилися при посадці. До речі, не так давно ми побачили в зборі прототип першого ступеня Super Heavy — BN1 («Прискорювач номер 1»).