Чому швидкість руху судна на морі вимірюють у вузлах
Що це за вузол такий, звідки він взявся та де його зав'язують?
Вузол – це міжнародна одиниця виміру швидкості, яка застосовується в морехідній та авіаційній практиці, бувши основною одиницею швидкості в навігації. Загальноприйняте скорочене англійське написання kt або kn (англ. knots). Але чому вона так називається? Зараз розповімо.
Варто відзначити, що вузол є єдиною широко поширеною одиницею швидкості, що має власну назву. Десяткові приставки, що використовуються для утворення кратних та часткових одиниць, з вузлом не використовуються. Вузол – це самостійна одиниця виміру, яка застосовується без добавок на зразок «в годину» або «в секунду». Один вузол дорівнює швидкості рівномірного руху, при якій тіло за одну годину проходить відстань в одну морську милю.
За міжнародним визначенням, один вузол таким чином дорівнює 1 852 м/год або 0,51444 м/с. Ця одиниця виміру, хоча і є позасистемною, допускається для використання поряд з одиницями Міжнародної системи одиниць.
Поширеність вузла як одиниці виміру пов’язана зі значною зручністю його застосування в навігаційних розрахунках: судно, що йде на швидкості в 1 вузол уздовж меридіана, за одну годину проходить одну кутову хвилину географічної широти. Походження назви цієї одиниці пов’язано з використанням ручного лагу – приладу для вимірювання швидкості судна, в найпростішому варіанті становив собою дошку, прив’язану до довгого троса (ліня) таким чином, щоб при викиданні за борт рухомого судна вона гальмувалася об воду.
На ліню були зав’язані вузлики на однаковій одна від одної відстані – вона заздалегідь підбиралася таким чином, щоб кількість вузлів на викинутому за борт лагу, що пройшли через руку вимірюваної за певний час, чисельно дорівнювало швидкості судна, вираженої в морських милях на годину. Вимірювання швидкості завжди виконували з підвітряного боку, щоб вивести лаг в кільватері, оскільки при плаванні під вітрилами він завжди відхилявся до вітряної сторони.