Чорні діри для авіації: де і чому не літають цивільні літаки?
Якщо подивитися карту онлайн-радару Flightradar24, можна побачити чотири чорні діри — місця, де цивільні літаки не літають. Одне таке місце знаходиться в Європі, два – в Азії, ще одне – в Африці.
У Європі цивільні літаки не літають над Україною та частиною території росії. Це пов’язано з війною росії в Україні, яке розпочалося 24 лютого 2022 року.
Однак і до цього моменту повітряний трафік над Україною був значно меншим, ніж у 2013 році. Донецька та Луганська області були повністю закриті для польотів цивільних літаків після того, як у 2014 році у небі над Донецькою областю збили пасажирський Boeing 777 Malaysia Airlines.
Російське вторгнення в Україну призвело до появи другої чорної діри для літаків на мапі – на сході росії. Тут розташовані малонаселені райони, і основний трафік у цьому регіоні давали транзитні рейси іноземних авіакомпаній.
Взаємні санкції росії та Заходу призвели до того, що іноземні авіаперевізники тепер облітають Сибір через північний полюс чи Середню Азію.
Над Тибетом в Азії літаки не літають через географічні причини. Як зазначає Flightradar24, у разі розгерметизації салону літаку потрібно знизитися на висоту менше 10 000 футів (3 000 метрів). На такій висоті люди в літаку зможуть дихати без кисневих масок.
Проблемою Тибету є те, що значна територія знаходиться на висоті понад 10 000 футів, отже, у разі потреби літаки не зможуть знизитися на потрібну висоту і через це змушені облітати ці гірські території.
В Африці літаки облітають територію Судану. У квітні 2023 року тут розпочалося протистояння спецназу з місцевою армією. Воно вилилося в те, що повністю згоріли кілька пасажирських літаків на стоянках у столичному аеропорту Хартум, включаючи авіалайнери SkyUp та Saudia. Як запобіжні заходи авіакомпанії почали облітати зону конфлікту.