Чи можна на літаку обігнути Землю за один політ
Сьогодні велика частина літаків літає на досить невеликі відстані в пару тисяч кілометрів. Але чи можна на цьому літальному апараті обігнути земну кулю?
На літаку можна дістатися з однієї точки земної кулі в іншу. Але чи можна на таких літальних апаратах здійснити навколосвітню подорож без дозаправлення та посадок?
До початку пандемії багато з нас мінімум два рази на рік літали на літаках. Зазвичай переліт усередині країни або в найближчі країни займає менше ніж 4 годин. Рейси через океан можуть тривати понад 10 годин — весь цей час літак летить без посадок і дозаправлення, долаючи відстань понад десять тисяч кілометрів. Але чи можна на літаку облетіти земну кулю без дозаправлення та посадки?
Перші спроби здійснити таку подорож почали робитися ще в 30-х роках минулого століття. Першу навколосвітню подорож на літаку без посадки було виконано у 1949 році. Тоді стратегічний бомбардувальник 43-ї бомбардувальної групи ВПС армії США Boeing B-50 Superfortress з екіпажем з 14 осіб вилетів з авіабази Касвелл, куди повернувся через 94 години, пролетівши 37 742 км.
Але літак ВПС США чотири рази дозаправляли в повітрі під час польоту. Перший переліт без посадок та дозаправки зробили Дік Рутан та Джина Игер на літаку Rutan Model 76 Voyager в 1986 році. Літак був спеціально спроєктований для досягнення рекорду — довжина його крила була більш як 33 метрів, а два мотори загальною потужністю 240 кінських сил дозволили пролетіти понад 40 000 кілометрів, використавши всього 3 тонни палива. Правда, для такого перельоту було потрібно більш як 9 днів, через те, що літак летів із середньою швидкістю 186 км/год.
У 2005 році американському бізнесменові та пілоту Стіву Фоссету вдалося поставити рекорд швидкості навколосвітнього перельоту без дозаправляння та посадок. На літаку Virgin Atlantic GlobalFlyer, спроєктованому творцем Rutan Model 76 Voyager, американець обігнув земну кулю за 67 годин. Його літак летів із середньою швидкістю в 590 км/год і за час польоту подолав 36 912 км.