Чи приходить зі старістю мудрість з’ясували американські вчені
Парадоксальна виходить штука: з одного боку, у людини з віком слабшають інтелектуальні здібності, з іншого – люди старшого віку роблять набагато менше помилок в життєвих питаннях, ніж молоді.
Група американських вчених під керівництвом Ігоря Гроссмана з Мічиганського університету свого часу вирішила на практиці перевірити поширене, в тому числі в різних літературних творах переконання про притаманність людям поважного віку життєвої мудрості. До них ніхто цим особливо не цікавився, та і як перевірити мудрість? Інша справа інтелект, його перевіряти й вимірювати наука навчилася вже давно. Серед іншого виявилося, що зниження багатьох параметрів розумової діяльності з віком – надійно зафіксований науковий факт.
Щоб з’ясувати, наскільки взаємопов’язані старість, інтелект і мудрість, вчені провели серію експериментів за участю добровольців трьох різних вікових груп. В першу з них входили молоді люди від 25 до 40 років, другу становили люди віком 41-59 років, а третя група була сформована з тих, кому 60 і більше років. Добровольцям пропонувалися до розгляду кілька сюжетів міжгрупових і міжособистісних конфліктів, засновані на реальних подіях, що стосуються міграції народів, міжетнічного протистояння, прийняття нових законів, а також взаємовідносин між родичами. Учасникам експерименту потрібно було припустити, як описані конфлікти будуть розвиватися надалі.
Вчені оцінювали відповіді своїх підопічних по шести ключових параметрів. Здатність замінити власну точку зору на точку зору людини, залученого в конфлікт. Розпізнавання можливості змін. Здатність передбачати кілька сценаріїв вирішення конфлікту. Розуміння невизначеності та недостатності власних знань про конфлікт. Пошук можливостей вирішення конфлікту. І, нарешті, пошук можливостей компромісу. Підрахувавши кількісно ці параметри у всіх групах, вчені прийшли до висновку, що літні люди по кожному з них перевершують молодих учасників експерименту, оскільки використовують при розгляді запропонованих ситуацій схеми аргументування найвищого рівня. Зокрема, більш зрілі учасники експерименту частіше за інших схилялися до розгляду декількох варіантів розвитку подій.
“Осмислення соціальних взаємодій покращується з віком, попри зниження рівня інтелекту”, – такий сухий вердикт вчених за підсумками експерименту. Фактично він підтверджує те, що більш досвідчені люди краще знають життя. Втім, цілком імовірно, що молодим не дає особливо мудрувати гаряча кров і бажання самореалізуватися за всяку ціну, в тому числі та в особистому житті. Зрілі ж люди вже давно нікому нічого не намагаються довести, а тому можуть дивитися на міжособистісні відносини з боку, абстрагуючись від згасаючих інстинктивних бажань і свого особистого світовідчуття.