Cхоже що угорці оберуть Орбана на п’ятий термін
Угорці в цю неділю підуть на вибори. Все, що було політично чутливим останніми роками, повертається в гру на цих виборах: війна, потік біженців та відносини з Європейським Союзом. Проте, схоже, це не шкодить чинному уряду, — пише cne.news.
Зазвичай, більшість лідерів не доходять до п’ятого терміну. Часто вони опиняються десь на півдорозі. Але якщо вірити опитуванням, чинний прем’єр-міністр Угорщини, Віктор Орбан у неділю ймовірно, отримає п’ятий термін (його четвертий поспіль з 2010 року). Однак, перемога буде вже не такою безсумнівною, як раніше.
Угорські виборці, які голосують за правлячу партію «Фідес», відзначають, на їх думку, багато позитивних речей про Орбана. Він вивів країну з фінансової кризи. Безробіття на рекордно низькому рівні. Він також постійно плекав угорський патріотизм, серед іншого, виступаючи проти «Брюсселя» (що стало абревіатурою для Європейського Союзу в Угорщині).
Традиційна сім’я
Минулі роки додали додаткове питання для угорців: це захист дітей та традиційної сім’ї. Орбан змінив головний закон і тепер у конституції цієї країни сказано: батько — чоловік, а мати — жінка. Його уряд вважав це необхідним через зміну гендерної концепції в решті Європейського Союзу.
Виборці також можуть проголосувати на референдумі щодо закону про статеве виховання дітей. Минулого року парламент проголосував за те, що багато країн ЄС називають «законом проти геїв». Цей закон забороняє подавати гомосексуалізм та транссексуальність як щось привабливе і встановлює правила статевого виховання в школах. Відправною точкою цього закону, безсумнівно, є гетеросексуальна сім’я батька, матері та дітей. В Угорщині можливі й інші сімейні форми – у формі зареєстрованого партнерства – але уряд вважає своїм завданням захист традиційної сім’ї. Це чимось нагадує тенденції в росії, та й і Україні, в часи януковича.
Одні називають таку політику щодо сім’ї та сексуальності християнською, інші – консервативною. Зрозуміло, що Угорщина різко виділяється з переважно західноєвропейських законодавців моди. Тому прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте спровокував Орбана минулого літа, сказавши, що Угорщині краще вийти з ЄС. Після того, правда, жоден лідер ЄС не повторив це, але це показало, наскільки чутлива ця тема. Проте, схоже, «Фідес» отримає велику підтримку цього закону серед в країні виборців.
Суспільна думка
Разом з тим, в Угорщині є велика опозиція. Проблема в тому, що вона роздроблена з 2010 року. Вперше опозиція має спільного кандидата в прем’єр-міністри: Пітера Маркі-Зая. Це римо-католик, батько семи дітей, який у соціальному плані не далекий від консервативного Орбана.
Опозиція країни вказує на корупцію в колах Fidesz: великі проєкти завжди виконують одні й ті ж компанії. Лідери опозиції також кажуть, що їх майже не запрошують до суспільного мовлення в країні; єдиний голос, який вони транслюють, — це голос уряду. Крім того, десь у країні цього тижня виявили купу заповнених голосів угорців з-за кордону, котрі надсилаються поштою. Це ставить під сумнів чесність цих виборів. Нарешті, Орбана звинувачують у занадто тісній співпраці з президентом росії путіним.
Орбан засудив напад росії на Україну, але відмовляється брати участь в енергетичному бойкоті Росії. Він також блокує транзит “летальної зброї” в Україну. Також неодноразово транслювались пропагандистські тези з росії щодо України. Угорщина відкрита для українських біженців, але не зрівняється з Польщею за кількістю людей. Тому відносини з іншими Вишеградськими країнами (Польщею, Чехією та Словаччиною) останніми тижнями перебувають під сильним тиском.
Для України, переобрання Орбана, це не дуже хороший знак. Але, після очевидної перемоги України у війні з росією, можливо, риторика Орбана трішки зміниться. Росія і путін стають дуже токсичними на Заході, і навряд здорова людина, а особливо, європейський політик, захочуть мати щось спільне з цим. Але подивимось…