COVID-19 викликає психічні розлади тривалістю до року
Масштабне дослідження наголошує, що психічні порушення після COVID-19 зустрічаються на 60% частіше і можуть тривати протягом року. Найчастіше перехворілі стикаються з депресією, підвищеною тривожністю, порушенням сну, когнітивним спадом, зловживанням алкоголем та наркотиками, а також суїцидальними думками незалежно від ступеня тяжкості перенесеного COVID-19.
Вчені з Університету Вашингтона в Сент-Луїсі встановили, що люди, які перенесли COVID-19 частіше стикаються з психічними розладами, незалежно від того, чи перехворіли вони у легкій чи тяжкій формі. Тільки за офіційною статистикою, COVID-19 спровокував приблизно 15 млн нових випадків психічних розладів, проте реальні показники, очевидно, в рази вищі.
На цей момент ускладнення COVID-19 на психіку вивчалися протягом не більше шести місяців, тому довгострокові наслідки не були підтверджені. Наразі вчені продемонстрували, що психічні порушення можуть тривати протягом року.
Майже 155 тис. перехворіли на COVID-19 порівняли з 5,6 млн осіб, які в досліджуваний період не заразилися SARS-CoV-2.
Перехворілі COVID-19 на 35% частіше страждали на тривожні розлади, на 40% частіше на депресію, на 41% на порушення сну і на 80% на зниження когнітивних функцій. Крім того, ризики зловживання наркотиками та алкоголем підвищувалися на 34% та 20% відповідно, а ризики розвитку суїцидальних думок були вищими на 46%.
Потім вчені порівняли дані з 72 тис. пацієнтів, які перенесли грип, у тому числі у тяжкій формі у лікарні. Ризики психічних розладів при COVID-19 при легкій та тяжкій формі хвороби були вищими на 27% та 45% відповідно.
«Я думаю, ці дані розвіють уявлення про те, що COVID-19 схожий на грип. Він набагато серйозніший», — прокоментував автор роботи Зіяд Аль-Алі.
Результати вказують на конкретний зв’язок між COVID-19 та психічними розладами, тому необхідно з великою увагою ставитися до стану людей після хвороби, додав він.
Поки не встановлено, чому COVID-19 підвищує ризики психічних порушень. Вчені припускають, що SARS-CoV-2 може проникати в мозок та порушувати його функцію.