До 2070 року замість поглинати океани почнуть виділяти фреон
Світовий океан – величезне сховище різних газів, в тому числі – трихлорфторметану, або фреону. Ці речовини накопичуються на глибині та зберігаються століттями. Однак, як встановили вчені з США, іноді процес запускається у зворотному напрямку. У міру зниження концентрації фреону в атмосфері океан стане значущим джерелом цієї хімічної речовини в середині наступного століття.
Трихлорфторметан має найвищу здатність руйнувати озоновий шар, частину стратосфери, яка захищає нас від вкрай небезпечного діапазону ультрафіолету. Морський фреон, надійно укритий на великій глибині, не шкодить озоновому шару. Однак, в результаті нагрівання океани втрачають здатність утримувати фреон. Кліматичні зміни – не безпосередня причина цього явища, але вони прискорюють цей процес, повідомляє MIT News.
За підрахунками вчених з MIT, до 2075 року океани стануть викидати більше фреону, ніж поглинають, а до 2130 збільшення концентрації цієї речовини в атмосфері стане помітним. Якщо ж кліматичні зміни будуть наростати, то це станеться ще раніше. Крім того, емісія трихлорфторметану збільшить середній час перебування частинок в атмосфері в п’ять разів, що також може змінити рівень емісії.
Результати були отримані в ході застосування «ієрархії моделей» для аналізу заплутаних закономірностей у відносинах між океаном і атмосферою. Спочатку була створена проста модель атмосфери разом з верхніми та нижніми рівнями океану для обох півкуль. Дані по антропогенній емісії фреону теж потрапили в модель, після чого вона розрахувала прогноз для періоду з 1930 по 2300 роки.
«До першої половини XXII століття потік фреону, що виходить з океану, стане настільки істотним, що можна буде подумати, що хтось порушує Монреальський протокол [про речовини, що руйнують озоновий шар], але насправді, це він може виходити з океану, – сказала співавтор дослідження професор Сюзан Соломон. – Це цікаве пророцтво, і має допомогти майбутнім дослідникам уникнути помилок щодо того, що відбувається».
Відновлення озонового шару – поки головний результат дій людства по захисту навколишнього середовища. За даними ООН за 2018, концентрація озоноруйнуючих речовин продовжує знижуватися, і в озоновому шарі спостерігаються поліпшення в порівнянні з 2014 роком. Повністю він повинен відновитися до 2060 року.