До 2100 року рівень океану підніметься на 38 см через танення льодовиків
Якщо викиди парникових газів не скоротити, океан затопить острови та прибережні території країн.
У новому дослідженні вчені виявили, що якщо люди продовжать викидати парникові гази нинішніми темпами, рівень світового океану може піднятися більш ніж на 38 сантиметрів до 2100 року.
Дослідження показують, що парникові гази, що виділяються в результаті діяльності людини, такі як вуглекислий газ, вносять значний вклад у зміну клімату та підвищення температури на планеті. У міру нагрівання, крижані щити в Гренландії та Антарктиді тануть. Нове дослідження, проведене міжнародною командою з більш ніж 60 вчених, що займаються льодом, океаном та атмосферою, оцінює, наскільки ці крижані щити що тануть, будуть сприяти підвищенню рівня світового океану.
“Одна з найбільших невизначеностей, коли мова заходить про те, наскільки підвищиться рівень моря в майбутньому, – це те, який внесок вноситимуть крижані щити”, – говорить керівник проекту та вчена Софі Новіцкі, яка наразі працює в Університеті Буффало, а раніше працювала в космічному центрі імені Годдарда NASA.
Команда ISMIP6 досліджувала, як рівень моря підвищиться в період з 2015 по 2100 рік, вивчивши, як рівень моря зміниться в різних сценаріях викидів вуглецю.
Вони виявили, що при високих викидах (як ми бачимо зараз), які тривають протягом цього періоду часу, крижаний щит Гренландії буде сприяти підвищенню глобального рівня моря приблизно на 9 см. За їхніми оцінками, з меншими викидами це число становить близько 3 см.
Зникнення крижаного покриву в Антарктиді передбачити трохи складніше, тому що, хоча шельфові льодовики будуть продовжувати руйнуватися на західному боці континенту, Східна Антарктида може фактично набрати масу в міру підвищення температури через збільшення кількості снігопадів. Через це команда виявила тут більш широкий діапазон можливої втрати крижаного покриву.
Команда визначила, що втрата льодовикового покриву в Антарктиді може підвищити рівень моря до 30 см, при цьому Західна Антарктида спричинить підвищення рівня моря на 18 см до 2100 року з найвищими прогнозованими викидами.
Однак для ясності: це підвищення рівня світового океану – це всього лише прогнози на період з 2015 по 2100 рік, тому вони не враховують значну втрату крижаного покриву, яка вже сталася в період між доіндустріальною епохою та сучасністю.
“Регіон моря Амундсена в Західній Антарктиді та Земля Уїлкса в Східній Антарктиді є двома регіонами, найбільш чутливими до потепління температури океану та умов, що змінюються течіям, і будуть продовжувати втрачати велику кількість льоду”, – говорить Хелен Серуссі, учений з Лабораторії реактивного руху NASA. в Південній Каліфорнії, який керував моделюванням антарктичного крижаного покриву в проекті ISMIP6.
“Завдяки цим новим результатами ми можемо зосередити наші зусилля в правильному напрямку і знати, над чим потрібно працювати, щоб продовжувати поліпшувати прогнози”, – сказала Серуссі.
Ці результати узгоджуються з оцінками Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (МГЕЗК), чию спеціальну доповідь по океанах та кріосфері за 2019 рік показав, що танення крижаних щитів сприятиме приблизно одній третині загального підвищення рівня світового океану.
Робота була опублікована 17 вересня в спеціальному випуску журналу The Cryosphere.