Дрон-технології: нові можливості для бізнесу, науки та повсякденного життя
Безпілотні літальні апарати (БПЛА), або дрони, знайшли широке застосування у бізнесі, науці, військовій справі, а також у повсякденному житті. Вони захищають урожай, використовуються у геодезії, кіновиробництві, будівництві. Замінюючи трудомісткі традиційні методи, дрони підвищують ефективність виробництва, до того ж створюючи значну економію та виключаючи помилки, пов’язані з людським чинником. Тому зараз в усьому світі багато компаній та стартапів розробляють все нові й нові варіанти застосування БПЛА.
Дрони для бізнесу
Наразі основними комерційними користувачами дронів є агропромисловий сектор та інфраструктурний. Найближчою перспективою є цілковита зміна технології доставки. Головним споживачем послуг доставки є інтернет-торгівля. В доставку залучені як поштові служби, так і водії та кур’єри, які наймаються великими магазинами. Дрони мають потенціал цілком змінити цей ринок, що й продемонстрували перші спроби їх використання.
Amazon працює над дроновою доставкою як мінімум з 2013 року. Станом на середину вересня 2023 року доставка дронами Amazon здійснюється у двох містах США. До домовласника, який підписався на це, приходить геодезист, який визначає та маркує місце посадки, після чого послугу активують.
Walmart, які, як Google, є дочірньою компанією Alphabet, оголосили про плани розширення власної мережі дронової доставки Wing Delivery Network до мільйонів доставлень до середини 2024 року. Станом на середину вересня 2023 року Wing Delivery тестувалась в Австралії, де доставляла до 1000 посилок на день.
Google також використовує дрони для отримання зображень з високою роздільною здатністю, які використовують в Google Картах. Компанія заявила, що планує розширювати використання БПЛА.
FedEx, один з основних поштових агентів США, тестує безпілотний літак Chaparral компанії Elroy Air. Цей великий дрон здатний перевозити до 220 кг товарів на відстань понад 400 км. Таким чином, FedEx планує використовувати дрони не лише для доставки останньої милі, тобто до кінцевого споживача.
Це лише кілька прикладів того, як світові гіганти перебудовують бізнес, включаючи технологію дронів.
Дрони для науки
Завдяки здатності досягати важкодоступних місць і збирати масиви точних даних, БПЛА знайшли застосування у наукових цілях:
- Екологічний моніторинг: спостереження за екосистемами, відстеження популяцій рослин та тварин, контроль за водоймами та лісами.
- Метеорологія: БПЛА допомагають у збиранні даних про погодні умови на різних висотах, що значно підвищує точність розрахунків та метеорологічних прогнозів.
- Геодезія та картографування: чіткі зображення, що надаються дронами, та їх системи навігації допомагають у створенні точних карт та 3D-моделей. Вище є приклад, як БПЛА допомагають Google Maps. Будь-які топографічні дослідження вже важко уявити без дронів.
- Археологія: за допомогою БПЛА вчені вивчають археологічні об’єкти та місця розкопок з повітря, створюють деталізовані карти, здійснюють пошук нових об’єктів у важкодоступних місцях.
- Космічні дослідження: Технологічний Університет у Делфті використовує дрони для тестування роботи нейронних мереж, призначених для управління космічними місіями. Це створює теоретичну базу та допомагає у визначенні безпечних параметрів космічних місій. Також БПЛА вивчають поверхні інших планет і моніторять космічні об’єкти, ти ж космічні станції.
Дрони у повсякденному житті
Усі наведені вище приклади використання дронів для бізнесу та науки знаходять своє відображення у побуті. Користувачі швидше отримують товари з інтернет-магазинів, мають точні прогнози погоди, подорожуючи, користуються Google-картами тощо. БПЛА гарантують громадську безпеку та дають змогу збирати більші врожаї. Крім того, дрони — унікальний засіб для розваг. Це й спортивні перегони, й аматорське фільмування, й фантастичні повітряні шоу.