Другий орбітальний політ Starship: Ілон Маск запевняє, що SpaceX отримає ліцензію для запуску 17 листопада
SpaceX продовжує підготовку до нової спроби запуску Starship і, найімовірніше, місія Starship IFT-2 стартує вже цієї п’ятниці, 17 листопада. Принаймні, CEO Ілон Маск у своєму X/Twitter запевнив, що “дозвіл на запуск з’явиться вчасно до запуску в п’ятницю”.
Ще наприкінці червня Ілон Маск розповідав, що ймовірність того, що Starship під час другої спроби досягне орбіти складає 60%, а сам запуск може відбутися вже за 6 тижнів. Тож, запам’ятаймо цей твіт, і вже за кілька днів все дізнаємось (прогнози та обіцянки Ілона Маска дуже часто бувають оманливими), але про всяк випадок майте на увазі.
Другий орбітальний політ Starship — на фінальному етапі підготовки
Кілька днів тому SpaceX опублікувала красиве промовідео з нарізкою кадрів підготовки до другого орбітального польоту Starship в межах місії IFT-2 — з дня на день очікується необхідний дозвіл американського регулятора FAA в межах програми переліцензування Starship після вибухового першого запуску. Нагадаємо, перша спроба Starship досягнути навколоземної орбіти 20 квітня 2023 року попри вдалий початок зрештою завершилася вибухом та серйозними руйнуваннями майданчика — відразу після старту кілька двигунів самовільно відключилися і до етапу роз’єднання ступенів система не дійшла; ракету підірвали командою з центра керування після досягнення максимальної висоти 39 кілометрів.
Прототип Starship місії IFT-2 з обома ступенями (70-метровий прискорювач/перший ступінь Super Heavy B9 + 50-метровий космоліт/другий ступінь Starship S25) вже кілька разів збирався докупи й пройшов всі ключові етапи підготовки до запуску. Ще раніше команда провела усі необхідні наземні тести, включно з кількома вогневими випробуваннями прототипів корабля та прискорювача (вдруге лише два двигуни із 33 передчасно вимкнулися, а інші пропрацювали всі 6 секунд) та WDR-тестами (генеральна репетиція передстартового відліку зі всіма етапами, включно із заправкою, без запалювання двигунів), щоб ще раз впевнитися у справності всіх підсистем. Окрім того, SpaceX вже отримала ліцензію на зв’язок зі Starship від Федеральної комісії зв’язку (FCC) — вона діятиме з 7 вересня 2023 року по 23 лютого 2024 року.
Що там з новою ліцензією?
Раніше FAA зобов’язало SpaceX впровадити 63 зміни в конструкції РН та космодрому перед наступним запуском надважкої ракети-носія Starship, щоб «забезпечити захист громадської безпеки». І відтоді SpaceX провела серйозну роботу над помилками та внесла понад 1000 змін — з врахування досвіду, отриманого під час першої спроби. Водночас команда в межах підготовки до другої спроби — команда інженерів серйозно модернізувала стартовий майданчик та всю інфраструктуру космодрому у Бока-Чика, де зосереджена розробка РН. наприкінці жовтня FAA завершила перевірку безпеки, на черзі проходження екологічної експертизи та видача нової ліцензії.
Серед ключових змін в конструкції ракети та космодрому:
- Під стартовим столом встановили масивну сталеву пластину з безліччю невеличких отворів, через які під тиском розпорошується великий об’єм води. Нова система відведення газів та гасіння полум’я, яка в дії нагадує гігантський душ, раніше пройшла кілька тестів — вона має звести нанівець негативний вплив реактивного струменю від трьох десятків двигунів Raptor 2; минулого разу він розтрощив посилену бетонну основу стартового столу, утворивши під ним величезний кратер, а уламки каменів, які розліталися на десятки метрів навколо, наробили немало шкоди як інфраструктурі космодрому, так і прилеглим територіям.
- Проміжний відсік між прискорювачем і кораблем, завдяки чому ракета побила власний рекорд 120 метрів та стала ще вищою, на пару метрів. Його призначення — гаряча схема розділення, коли запалювання двигунів другого ступеня відбуватиметься ще під час роботи частини двигунів першого. Всередині цього відсіку знаходиться тепловий екран, який в поєднанні із перфорованими бічними стінками має забезпечити ефективне відведення розпечених газів назовні та захист цілісності першого ступеня під час «гарячого» розстикування.
Особливості місії Starship IFT-2
Ключові нововведення Starship IFT-2 — порівняно до першого запуску:
- увімкнення нової системи полум’ягасіння стартового столу за 10 секунд до старту;
- запуск двигунів Super Heavy за 3 секунди до зльоту (раніше — за 6 секунд);
- MAX-Q на 52-й секунді польоту (раніше на 55-й);
- гаряче розділення ступенів через 2 хвилини 41 секунду після старту, і через 2 секунди після відключення більшості двигунів прискорювача Super Heavy (проти 2 хв. 52 сек. у першому польоті);
- усі етапи з моменту запуску двигунів прискорювача на старті та до потенційного виходу корабля на орбіту відбуватимуться швидше, ніж під час першого польоту. Проте графік повернення корабля — такий самий, як під час першого випробування.
- Starship та Super Heavy — перспективні багаторазові надважка ракета та корабель, що розробляються SpaceX щонайменше з 2016 року для заміни поточного сімейства ракет Falcon та кораблів Dragon та призначені для доставлення вантажів та людей на навколоземну орбіту, Місяць та Марс.
- Після введення в експлуатацію система Super Heavy + Starship стане найпотужнішою за всю історію освоєння космосу. Ракета зможе доставляти на низьку навколоземну орбіту вантаж масою до 150 тонн повністю багаторазової конфігурації — з поверненням обох частин (70-метрової Super Heavy і 50-метрового Starship) на Землю, а також можливістю стикування і дозаправлення на орбіті.
- SpaceX наразі продовжує розробляти за контрактом NASA варіант Starship для місячної програми Артеміда, яка передбачає пілотований політ і висадку на Місяць. Наприкінці 2022 року NASA обрало SpaceX Starship для другої висадки екіпажу на Місяць за програмою «Артеміда» — вона очікується не раніше 2027 року.
- Також SpaceX планує використовувати Starship для запуску нового покоління інтернет-супутників Starlink V2.0. Окрім того, SpaceX планує відправити на Starship до Місяця (обліт без висадки) туристичну делегацію на чолі з японським мільярдером (місія DearMoon) — місію вже кілька разів переносили, оскільки ракета поки не готова. Ще одна туристична місія на Starship входить у програму Polaris, але поки що немає ні подробиць, ні навіть приблизних термінів.