«Джеймс Вебб» зробив із далекої галактики ідеальне фото для прикраси різдвяної ялинки
Телескоп ‘Джеймс Вебб’ (James Webb) отримав нові знімки галактики NGC 7469. Ця галактика з активною чорною діркою у своєму центрі розташована ідеально для спостереження — всією своєю площиною вона розгорнута у бік Землі. Але особливий різдвяний шарм знімка надали дефекти зображення, викликані розтяжками вторинного дзеркала телескопа. Розтяжки створили ефект шестипроменевої зірки – святкового навершя різдвяного дерева. Фото великих розмірів тут.
Спіральна галактика NGC 7469 віддалена від нас на 230 млн. світлових років. Раніше цей об’єкт та його компаньйона – меншу за розмірами галактику IC 5283 – спостерігав космічний телескоп «Хаббл». Разом обидві галактики утворюють структуру Arp 298. Вони пов’язані гравітаційною взаємодією та активно впливають одна на одну — крадуть речовину і в парі крутять галактичне танго. Спостереження за цими об’єктами дозволяє побачити взаємодію галактик на величезних відстанях, як і вивчити зростання надмасивних чорних дірок на прикладі дірки в центрі більшого партнера.
Оскільки «Джеймс Вебб» оснащений інфрачервоними приладами спостереження, яких немає у «Хаббла», знімок NGC 7469 вийшов яскравішим у центрі — там на чорну дірку падає дуже багато речовини, що в процесі акреції виділяє масу енергії, в тому числі в інфрачервоному спектрі.
Галактика NGC 7469, розташована до нас всією площиною, дозволяє побачити всі зони зіркоутворення в ній. У поєднанні з обуреннями з боку меншої галактики IC 5283 це ідеальний об’єкт для спостереження за безліччю процесів у Всесвіті в одному місці. Зважаючи на все, ми ще не раз повернемося до цієї пари.