Енергетична криза в Китаї – Apple, Intel та інші компанії призупиняють виробництво
Китай є найбільшим у світі споживачем електроенергії, а також найбільшим джерелом викидів вуглекислого газу. У спробах обмежити стрибки цін на енергоносії та скоротити шкідливі викиди, китайський уряд тимчасово відключає подачу електроенергії до кількох великих виробничих центрів країни. Китай також має намір в майбутньому тимчасово припиняти промислове електропостачання на плановій основі.
Відзначається, що з метою контролювати викиди CO2, уряд Китаю зажадав, щоб провінції Цзянсу, Чжецзян та Гуандун (де розташовано багато виробників зі сфери високих технологій) скоротили загальне споживання енергії. Оскільки неможливо швидко впровадити нові енергоощадні технології або встановити нове енергоефективне обладнання, місцеві органи влади в декількох провінціях планують відключати енергопостачання для промислових споживачів і торгових центрів на кілька днів кожен місяць. Попутно це дозволить тимчасово зменшити споживання вугілля, нафти та природного газу, що може знизити їх ціни. Але водночас, такі дії неминуче вплинуть на глобальний ланцюжок постачання електроніки, а також на такі компанії, як Apple, Intel, NVIDIA, Qualcomm та Tesla. При цьому одні компанії постраждають сильніше, ніж інші.
Численні тайванські контрактні виробники, що працюють на замовлення таких компаній, як Intel, NVIDIA та Qualcomm, мають виробничі потужності в Китаї. Нещодавно ці компанії отримали повідомлення від місцевої влади, які наказують їм зупинити виробництво на своїх підприємствах в Цзянсу на кілька днів в кінці вересня – з 26 по 30 вересня. З огляду на той факт, що компанії-партнери отримують пластини від клієнтів і не можуть їх швидко переміщати, зупинка підприємства означає або затримку відвантаження, або введення нічних змін після відновлення подачі електроенергії.
Але ці обмеження поширюються не на всіх промислових споживачів. Вони не будуть застосовуватися до виробників з безперервним виробничим циклом, який не можна зупинити, включаючи виробників напівпровідників. Таким чином, фабрики TSMC та UMC продовжать роботу. Крім того, за даними обізнаних джерел, компанії, які платять більше податків, або дрібні фірми, що працюють в сегментах передових, спеціалізованих і новітніх технологій, не постраждають від перебоїв в подачі електроенергії.
Так, компанія Foxconn (найбільший у світі постачальник послуг по збірці електроніки), з понеділка закрила свої виробничі потужності в Лунхуа, Гуаньлань, Тайюань і Чженчжоу. При цьому Foxconn є найбільшим виробничим партнером Apple, який випускає iPhone, iPad, MacBook і безліч інших продуктів. Водночас ще один великий збирач iPhone – компанія Pegatron – повідомила в неділю ввечері, що його виробничі потужності працюють у звичайному режимі. Тим часом у компанії є дизельні генератори, і якщо влада накажить припинити постачання електроенергії, вона зможе їх використовувати для підтримки виробничого процесу. Хоча в останні роки багато китайських виробників відмовилися від використання дизельних генераторів.
Передбачається, що компанії змушені будуть адаптуватися до нових правил подачі електроенергії в Китаї, і можуть переносити виробництво в регіони, які не страждають від таких відключень енергопостачання. До того ж виробничі партнери також можуть коригувати свої виробничі процеси, наприклад, впроваджувати додаткові нічні зміни або використовувати локальні дизельні генератори, щоб згладити негативний ефект від простою. Це, своєю чергою, навряд чи дозволить знизити викиди CO2.
Також, повідомляється, що віялове відключення електроенергії торкнулося й населення країни. Як повідомляє BBC, брак електрики торкнувся жителів провінцій Ляонін, Гірин і Хейлунцзян. У деяких містах жителів просять не користуватися під час пікового споживання електроенергії бойлерами та мікрохвильовками. Торгові центри закривають раніше, ніж передбачено графіком.
У китайських ЗМІ поширюють відео з автомобілями, які їдуть по шосе у Шеньяні без освітлення. При цьому ще в десяти провінціях Китаю, зокрема, у промислових центрах, вже запровадили обмеження на споживання електрики.
У Ляонині після раптового відключення вентиляційної системи у заводському цеху 23 робітники шпиталізували з отруєнням вуглекислим газом. У місцевих ЗМІ з’являються новини про отруєння людей, які намагалися опалювати тісні кімнати за допомогою газових плит. Перебої з електрикою можуть торкнутися майже 100 млн людей – саме стільки живе в сукупності у трьох провінціях.
Експерти вважають причиною перебоїв дефіцит вугілля та нові квоти на емісії вуглекислого газу в Китаї. Державна електромережева корпорація країни у понеділок пообіцяла найближчим часом відновити електропостачання в містах.
Проблеми з електрикою в Китаї почалися ще влітку. У липні влада почала планові відключення в Пекіні та Сіані. Агентство Bloomberg з посиланням на китайську електромережеву корпорацію тоді повідомило, що перебої можливі в 11 провінціях на сході та в центрі країни – споживання в цих провінціях зросло до рекордних значень. Тоді аналітики пов’язували це зі спекотною погодою влітку.
Тепер, з наближенням зими, на півночі країни починає холоднішати. Міністерство енергетики Китаю наказало, щоб постачальники вугілля і газу готувалися до зимового стрибка споживання.