Енергетичний стартап NuScale розробляє мобільні ядерні реактори
Стартап із Орегона (США) на базі університету штату Орегон, створив інноваційний ядерний реактор. Він мобільний, безпечний, та не потребує значних зон відчуження навколо.
Реактору NuScale не знадобляться масивні охолоджувальні вежі або розповсюджені аварійні зони. Він може бути побудований на заводі та відправлений у будь-яке місце, незалежно від того, наскільки віддалений. Широке моделювання дозволяє припустити, що він може впоратися майже з будь-якою надзвичайною ситуацією без аварій. Однією з причин є те, що він майже не використовує жодне ядерне паливо, принаймні порівняно з існуючими реакторами. Це також частка розміру традиційних реакторів, які стоять на атомних електростанціях.
Це хороша новина для нашої планети, яка перебуває в кліматичній кризі. Ядерна енергетика є перспективною, адже майже не має викидів в атмосферу при своїй роботі, порівняно з традиційними тепловими електростанціями, які працюють на вугіллі та мазуті. Також, ядерні реактори генерують велику кількість електроенергії, та не залежить від погодних умов, порівняно із “зеленою” енергетикою (сонячні та вітрові електростанції).
Але, основним стримуючим фактором для ядерних електростанцій є, звісно, дуже велика шкода людству, внаслідок бодай маленьких аварій. Згадайте Чорнобиль, або Фукусіму, щоб зрозуміти, наскільки важко стримувати атом, при аварії реактора. Отож, безпека атомних станцій, самий головний антирушій атомної енергетики.
Але, все ж таки, світ в енергетичній кризі, і економіка розвинених країн шукає шляхи вирішення цих проблем в рамках екології та продуктивності. Багато енергетичних експертів та політиків сходяться на думці, що розщеплення атомів стане невід’ємною частиною декарбонізації електроенергії у світі. У США на ядерну енергію припадає приблизно дві третини всієї чистої електроенергії, але існуючі атомні реактори швидко наближаються до кінцевого терміну експлуатації. У США будуються лише два нових реактори, але вони на мільярди доларів перевищують бюджети та графіки.
Ось тут стартап NuScale Power і хоче вирішити основну проблему реакторів, це розміри, та безпека. Реактор NuScale маленький (порівняно), зручний для транспортування, безпечний, та модульний. Ці реактори можна об’єднувати з такими ж самими реакторами для отримання більшої потужності. Побудувати електростанцію на модульних реакторах стає набагато простіше та швидше. Оскільки вони невеликі, ці реактори можна масово виробляти та відправляти в будь-яке місце. Мабуть, найголовніше, що малі модульні реактори можуть користуватися кількома механізмами охолодження та безпеки, недоступними для своїх старших братів.
NuScale використовує легкий водний реактор – на сьогоднішній день найпоширеніший тип реактора на комерційних атомних електростанціях – але саме на цьому схожість закінчується. Реактор NuScale має висоту 65 футів і діаметр 9 футів, і він розміщений у контейнері, який трохи більше розмірів двох шкільних автобусів. Тим не менше, цих реакторів можна розмістити близько 100 у камері стримування великого звичайного реактора. Але, один невеликий реактор NuScale може витягти 60 мегават енергії, що становить приблизно десяту частину найменшого експлуатаційного реактора в США на сьогодні. Тому, якщо наприклад, замінити один класичний велетенський реактор, 100-ма маленькими, вони в принципі можуть бути набагато безпечнішими, адже, якщо почне протікати один маленький реактор, то його можна швидко убезпечити, та замінити, адже ядерного палива в одному реакторі в сотню разів менше, ніж у великому. Це основна перевага модульності.
На сьогодні виробництво маленьких модульних реакторів ще не розпочато, так як дизайн та всі технологічні моменти по безпеці, потрібно затвердити в комісії з ядерного регулювання. Якщо комісія надасть своє благо, компанія зможе нарешті розпочати будівництво свого першого комерційного реактора такого типу. Але компанія вже затвердила дозвіл на будівництво свого першого 12-реакторного заводу в Національній лабораторії Айдахо, який може почати постачати енергію громадам західних штатів вже в 2026 році.
Невеликі модульні реактори можуть бути першими крихітними (порівняно) атомними установками на території США, але вони будуть не останні. Міністерство енергетики США також зацікавлене в мікрореакторах, так званих “plug and play”, які зазвичай виробляють менше 50 мегават енергії. У той час як невеликі модульні реактори краще підходять для промислових процесів та інших великих енергетичних навантажень, мікрореактори ідеально підходять для менших потреб, таких як живлення віддаленої військової бази або електропостачання віддалених районів Аляски. Але в майбутньому вони також можуть слугувати джерелом енергії, що не мають вуглецю, у містах та містечках. Тобто, наприклад, невелике село може мати свою маленьку електростанцію, або навіть одна багатоповерхівка. Але, все ж таки, все залежить від розробки систем безпеки. Чим безпечнішими будуть атомні реактори, тим масовішими вони стануть, що в кінцевому варіанті, може призвести до енергетичної незалежності. Адже, не одним письменником фантастом були описані індивідуальні реактори, по прикладу сьогоднішніх гаджетів… Щож, будемо чекати на таке світле майбутнє, а поки що, беремо платіжки та платимо))