Facebook створила робота який самостійно прокладає оптоволокно по лініям електропередач
Facebook давно розвиває проєкти по забезпеченню швидким інтернет-підключенням нових регіонів – Майк Шрепфер (Mike Schroepfer), технічний директор компанії, оприлюднив плани щодо забезпечення високошвидкісним зв’язком ще мільярд людей по всьому світу. Поміж інших розробок, призначених для цієї мети, є і незвичайний робот, здатний прокладати оптоволоконні кабелі по повітряним лініям електропередач.
Робот Bombyx почав розроблятися Facebook та ULC Robotics ще у 2018 році, але раніше так і не знайшов практичного застосування. Компанія представила його влітку 2020 року. За словами Шрепфера, Bombyx є одним з найбільш ефективних рішень, які дозволяють знизити вартість прокладки оптоволокна. Оновлена модель робота стала легшою та навчилася самостійно долати перешкоди у вигляді ізоляторів та інших елементів конструкції опорних стовпів за 4 хв замість 17, як було у першій версії.
Після того як технік закріплює робота на лінії, Bombyx повзе по дротах, рівномірно обвиваючи навколо них оптоволоконний кабель. Відключення живлення при цьому не потрібно – робот розрахований на повітряні лінії середнього класу напруги (від 1 до 35 кВ). За даними творців, в напівавтономному режимі на прокладку 1 км кабелю з попутним подоланням дюжини проміжних перешкод йде приблизно 1,5 год. Це значно швидше і вигідніше, ніж ручна прокладка і підготовка ЛЕП, на частку яких припадає майже 80% вартості установки таких ліній зв’язку.
Втім, створення такого робота – це тільки половина справи. Facebook довелося розробити особливий кабель, який був би легшим (всього 12,7 кг/км) і надійніших чим традиційні. При зовнішньому діаметрі 4 мм він несе всього 24 волокна підвищеної гнучкості (200 мкм, G.657), захищених кевларовою сорочкою, яка оберігає кабель від механічних та термічних ушкоджень. Кабель упаковується в U-подібну бухту, оскільки така форма допомагає зберігати роботу баланс під час руху.
Один кабель розрахований на підключення до швидкісного інтернету до 1000 домогосподарств. Facebook планує використовувати робота в країнах, які розвиваються, в першу чергу африканських. Підсумкова вартість прокладки з урахуванням робіт, матеріалів та амортизації, згідно з попередніми оцінками, складе близько $2-3 за метр. Для малонаселених і віддалених районів Facebook пропонує використовувати вже бездротові рішення на базі Terragraph.