Фінляндія офіційно стала першим покупцем ізраїльського ЗРК “Праща Давида”: три причини, чому не Patriot
Вибір “Пращі Давида”, якщо оцінити його характеристики та ціну з Patriot PAC-3, вже дозволяє зробити очевидний вибір, але окрім цього є ще один й напевно ще важливіший фактор
Міністерство оборони Ізраїлю офіційно повідомило про укладання угоди на постачання до Фінляндії зенітного ракетного комплексу “Праща Давида”, який відповідає не лише за знищення аеродинамічних цілей, а й перехоплення балістичних ракет. Вартість угоди оголошена у розмірі 317 млн євро без розкриття кількості самих комплексів, але з огляду на ціну, можливо мова йде про одну одиницю.
Це стало логічним продовженням отримання від США дозволу на експорт цієї системи у серпні, що пов’язано з тим, що у цьому та інших комплексах з протиракетними можливостями ізраїльського виробництва, вагома частка, як американських технологій, так й грошей.
Й зрештою це є першим випадком експорту цієї системи. При цьому, як повідомлялось раніше, контракт може бути розширений окремими пакетами по 216 млн євро.
В цій ситуації також важливий аспект, чому Фінляндія обрала саме “Пращу Давида”, а не, наприклад, Patriot PAC-3. Й об’єктивно на це є три причини.
Характеристики Patriot PAC-3 проти “Праща Давида”
Перша, це можливості комплексу, які кращі за Patriot PAC-3. Якщо розглядати знищення аеродинамічних цілей, то Patriot з ракетами GEM-T може діяти на дальності до 160 км. “Праща Давида”, за наявною інформацією має дальність пуску до 300 км.
Відносно перехоплення балістичних ракет, то в обох комплексах реалізована головна вимога – кінетичне перехоплення. Для Patriot PAC-3 з MSE дальність складає 60 км. Для “Пращі Давида” цей параметр не розкритий, але мінімальна дальність перехоплення цілі, через використання двоступеневої схеми у ракеті Stunner (також відома, як SkyCeptor) складає від 40 км, тобто дальність перехоплення балістичної цілі об’єктивно більша.
Ще один аспект – пуск ракет у “Пращі Давида” вертикальний, що означає відсутність мертвої зони над пусковою, як у Patriot. А радар EL/M-2084 мобільніший за РЛС американского комплексу.
Ціна Patriot PAC-3 проти “Праща Давида”
Більш ніж вагомий фактор будь-якого вибору – ціна. Й навіть один fire unit “Пращі Давида” за 317 млн євро значно дешевий за середню вартість одного fire unit Patriot PAC-3 повного складу. Більше того, критично відрізняється ціна. Якщо вартість ракети MSE складає за оцінками близько 3 млн доларів, то ракета Stunner значно дешевша.
Наскільки дешевша – питання дискусійне, бо зустрічаються оцінки, що її вартість у 3-4 рази менша, а коли мова пішла про її інтеграцію до нової версії Patriot PAAC-4, то джерела у Пентагоні пояснювали це тим, що вона коштує взагалі лише 20% від вартості MSE.
Тобто початкова вартість комплексу та ракет до нього у випадку з “Пращою Давида” у рази менші ніж у Patriot PAC-3. При цьому існування проєкту Patriot PAAC-4 прямо вказує, що цей шлях обґрунтований. Окрім того, спеціально для цього у Румунії створюють їх локалізоване виробництво.
Дефіцит Patriot
Й ще однією більш ніж важливою умовою для вибору Фінляндії цілком міг бути просто дефіцит виробничих можливостей Patriot. Серед поточних замовників, які ще очікують на ці системи – Марокко та Швейцарія, перша замовила їх у 2021 році, друга у квітні 2023 року.
До них необхідно додати потенційний контракт з Польщею на розширення кількості цих ЗРК, при цьому з новою всеракурсною РЛС LTAMDS, на шість батарей, при цьому дозвіл від США торкається 12 батарей. А також плани самого Пентагону щодо ще 20 батарей для власних потреб, й інші наявні та потенційні замовлення від вже поточних операторів.
На противагу цьому – стати першим оператором ЗРК, який має кращі характеристики, дешевший й також має реальне бойове застосування.