Фізик Мічіо Кайку: «Шукати інопланетян — це жахлива ідея»
Мічіо Кайку (Michio Kaku) — фізик-теоретик з Нью-Йорка, прихильник теорії струн, а також відомий популяризатор науки та автор книг. Його остання — The God Equation — розповідає про пошук можливості об’єднання загальної теорії відносності з квантової теорії в рамках всеосяжної «теорії всього». В інтерв’ю виданню Guardian він розповів про те, як скоро з’явиться «теорія всього» і як Мультивсесвіт об’єднає релігії.
На думку Кайку, теорія всього у вчених вже є, правда, не в остаточній формі. Вона ще не була протестована, крім того, нобелівські лауреати поки не можуть прийти до спільної думки щодо теорії струн. «Я думаю, ми на порозі нової ери, — заявив фізик. — Проводяться нові експерименти, щоб виявити відхилення від стандартної моделі. Плюс у нас є таємниця темної матерії. Будь-яка з цих невивчених областей може дати натяк на теорію всього».
Проте, деякі вчені вважають всеосяжну теорію тупиковою формою редукціонізму. І суперечок навколо теорії струн зараз ведеться не менше, ніж за часів Нільса Бора та Альберта Ейнштейна, які дискутували на Сольвеєвському конгресі по квантовій теорії.
«Що ж, теорія струн також викликала величезний інтерес і відторгнення, — визнає Каку. — Люди запитують: де ж докази? Якщо відверто, у нас немає доказів точно так же, як у Ньютона не було доказу для закону зворотних квадратів в 1666 році. Іноді математики та ідеї випереджають конкретні експериментальні дані. І тоді настає час для Великого адронного колайдера».
Що стосується пошуку позаземних цивілізацій, то на думку Мічіо Кайку, з появою на орбіті телескопа Уебба шанси знайти їх істотно зростуть. Але він не поділяє ентузіазму колег, які бажають вступити з ними в контакт. «Я думаю, це жахлива ідея, — заявив він. — Ми всі знаємо, що сталося з Монтесумою, коли він зустрів Кортеса в Мексиці багато сотень років тому. Особисто я вважаю, що інопланетяни виявляться доброзичливими, але ризикувати не можна. Так що в контакт вступати треба дуже обережно».
І на завершення Кайку поділився своїми думками про ідею Бога-творця.
«Мої батьки були буддистами, а в буддизмі є нірвана, лихоліття, відсутність початку та кінця. Але мої батьки відправили мене в пресвітеріанську церкву, так що я щотижня ходив до недільної школи та вивчав Буття і як був створений Всесвіт за сім днів. Тепер, за допомогою ідеї мультивсесвіту, можна з’єднати ці діаметрально протилежні парадигми. Відповідно до теорії струн, великі вибухи відбуваються постійно. Навіть поки ми розмовляємо, генезис відбувається десь в космосі. А у що розширюється Всесвіт? В нірвану. Одинацятимірний простір це нірвана. Так що буддизм та іудеї-християнство об’єднуються всередині однієї теорії».
В інтерв’ю 2018 року Кайку перерахував три загрози, які нависли над Землею: це глобальне потепління, втрата контролю над біологічною зброєю і ядерну зброю, доступ до якого отримали нестабільні режими на кшталт КНДР.
Читайте також: Чумацький Шлях повний мертвих інопланетних цивілізацій, – вчені