Фізики виявили невловиму квазічастинку у великому адронному колайдері
Фізики з Європи й США після майже 50 років досліджень виявили невловиме і дивне явище під назвою cerncourier. Він виник у Великому адронному колайдері, повідомляє Physical Review Letters.
Існування оддерона було вперше передбачене ще в 1973 році фізиками елементарних частинок Лешеком Лукашуком (Польща) і Басарабом Ніколеску (Румунія). Нове відкриття не тільки підтверджує їх теоретичні розрахунки на практиці, а й допомагає вченим краще зрозуміти, як матерія взаємодіє в найменших субатомних масштабах.
На відміну від знаменитого бозона Хіггса, відкритого CERN у 2012 році, оддерон є не реальною часткою, а «квазічастинкою».
«Оддерон – це група з трьох глюонів, субатомних частинок, які пов’язують кварки разом, утворюючи протони й нейтрони, що становлять всі атомні ядра», – пояснили фізики.
Коли протони стикаються при високих енергіях, вони не завжди розпадаються. Приблизно у 25% випадків вони відскакують один від одного, змінюючи курс. Під час зіткнень вони обмінюються глюонами. Досі спостерігалися обміни тільки парного числа глюонів.
Найбільш часто зустрічається квазічастинка, що складається з парного числа глюонів, називається помероном, в честь радянського фізика-теоретика Ісаака Померанчука. Вчені припустили, що повинна бути частка, що складається з непарного числа (оддерон).
Автори нового дослідження проаналізували мільйони зіткнень протонів і прийшли до висновку, що ймовірність виникнення оддерона перевищує так зване значення «5 сигм» (поріг статистичної значущості).
«Це означає, що якби оддерона не існувало, ймовірність того, що ми випадково спостерігали б подібний ефект в даних, була б 1 до 3,5 мільйонам», – сказав автор статті і фізик-ядерник високої енергії Крістіан Бальденегро з Університету Канзасу.
Вчені відзначили, що відкриття оддерона – лише початок досліджень. Надалі розкриттю таємниць квазічастинки, ймовірно, допоможе електронно-іонний коллайдер, який буде побудований в Нью-Йорку і почне працювати у 2030-х роках.