Фото дня: зоряна троянда навколо надмасивної чорної діри
Європейська Південна Обсерваторія (ESO, European Southern Observatory) представила прекрасний знімок космічної троянди — кільцеподібного спалаху зореутворення в ядрі галактики.
Спостереження виконувалися з використанням приймача MUSE на Дуже Великому телескопі (VLT). Фахівці вивчали спіральну галактику NGC 1097, яка розташовується в сузір’ї Печі на відстані приблизно 45 мільйонів світлових років від нас.
У центрі галактики знаходиться надмасивна чорна діра. Під її впливом пил та газ ніби втягуються в лійку з навколоядерних областей галактики. «В ході цього процесу речовина, що оточує ядро галактики, розігрівається й утворює навколо чорної діри акреційний диск, випромінюючи в навколишню область простору величезну кількість енергії», — зазначає ESO.
В результаті, пил, що знаходиться в цій області, розігрівається, що провокує прискорення процесів зореутворення. Через це навколо чорної діри формується своєрідне зоряне кільце.
В цьому випадку розмір космічної «троянди» становить близько 5000 світлових років в поперечнику. Сама галактика NGC 1097, показана на другому знімку (натисніть для збільшення), котра простягається на десятки тисяч світлових років навколо свого центру.