Гейтс: «Усі багаті країни повинні повністю перейти на штучну яловичину»
У своїй новій книзі «Як уникнути кліматичної катастрофи» засновник Microsoft розповів про технологічні прориви та глобальних ініціативах, необхідних для того, щоб припинити емісію парникових газів, що викликає кліматичні зміни і їх катастрофічні наслідки. Без політичної волі ці зміни будуть неможливі, вважає він.
Повністю відійшовши від управління Microsoft, Білл Гейтс присвятив себе управлінню благодійними та інвестиційними фондами, підтверджуючи свою позицію, яку неодноразово висловлював в минулому: потрібен ряд технологічних проривів, щоб з’явилася надія очистити від емісії вуглекислого газу всі галузі промисловості в усіх частинах світу. Перш за все, потрібні інновації в самих «важких» галузях – виробництві сталі й бетону і в сільському господарстві.
У книзі «Як уникнути кліматичної катастрофи» («How to Avoid a Climate Disaster») Гейтс підкреслює, що нові технології дозволять кожній країні забезпечити скорочення емісії дешевше і з меншими труднощами. Але також автор відповідає на критику своїх рецептів ліків проти кліматичної катастрофи, які зазвичай включають «енергетичне диво».
На останніх сторінках книги Гейтс перераховує способи, за допомогою яких уряди могли б прискорити перехід на вуглецево-нейтральну економіку: високі тарифи на СО2, стандарти чистої електрики та палива, фінансування досліджень і розробок. Він закликає до збільшення щорічних інвестицій в чисті технології, які в США повинні досягти $ 35 млрд.
У минулому, визнав Гейтс в інтерв’ю виданню Technology Review, він наївно вважав, що в таких підприємствах можна обійтися без залучення політиків, обмежившись чисто наукової стороною питання. Але, розробляючи вакцину від малярії, він зрозумів, що проблема появи ліків здебільшого залежить не від нестачі досліджень, а від розподілу фінансування і майбутніх економічних вигод.
«Поза всяким сумнівом, можна обійтися без урядової політики, – сказав Гейтс. – Візьмемо чисту сталь: у неї немає інших переваг. Немає ринкового попиту на чисту сталь. Навіть вуглецевий податок при низькій ціні за тонну недостатній для того, щоб виникла крива навчання для чистої сталі. Необхідний податок приблизно $ 300 за тонну. Так що для того, щоб цей сектор заробив, треба виконувати базові дослідження і розробки, починати залучати кошти й фонди, не кажучи вже про оплату надбавки, як з боку уряду, так і, можливо, приватних компаній та осіб ».
У галузі сільського господарства найбільш недооціненими, з точки зору Гейтса, напрямками є вдосконалення фотосинтезу та азотфіксації. Ці інновації допомогли б підвищити врожайність. Однак в можливість розв’язання проблеми викидів метану як побічний продукт життєдіяльності великої рогатої худоби Гейтс не вірить. Швидше за все, буде потрібно створення штучних альтернатив м’яса, по крайній мері, яловичини.
І тут проблема знову впирається в політику, адже якщо влада скаже фермерам, що вони не можуть більше розводити корів, це буде дуже непопулярне рішення. Правда, для бідних країн, як вважає Гейтс, є інше рішення: можна використовувати досягнення генетики, щоб значно збільшити обсяг м’яса на одиницю емісії.